Po opracowaniu ostatecznych założeń do projektu ustawy o emeryturach mundurowych zostaną one przekazane do zaopiniowania przez wszystkie związki zawodowe służb - zapewnia MSWiA. Obecnie trwają prace nad założeniami wstępnymi do projektu.

Są one - jak podano w piątkowym komunikacie resortu - punktem wyjścia do dyskusji w gronie kierownictwa służb oraz szefów instytucji nadzorujących formacje mundurowe.

W piątek mija termin przesyłania uwag wstępnych do projektu. "Mamy nadzieję, że przedstawione merytoryczne uwagi przyczynią się do powstania ostatecznych założeń projektu" - napisano w komunikacie. Założenia te zostaną przesłane do Rządowego Centrum Legislacyjnego, które prawdopodobnie od marca rozpocznie prace nad przygotowaniem projektów ustaw. Przy pracy nad koncepcją reformy emerytalnej funkcjonariuszy służb korzystano z rozwiązań w innych krajach europejskich.

Jak podano w komunikacie MSWiA, w Niemczech, Hiszpanii i Holandii, aby nabyć uprawnienia emerytalne wystarczy osiągnąć określony wiek. Na Białorusi czy w Bułgarii istotne jest przepracowanie określonej liczby lat. W Austrii i Francji oba te warunki należy spełnić łącznie.

Najszybciej policyjnym emerytem można zostać na Białorusi; wystarczy przepracowanie 20 lat w resorcie spraw wewnętrznych. W pozostałych przypadkach trzeba przepracować co najmniej 25 lat, z tym że przynajmniej 12,5 roku w resorcie.

Najtrudniej nabyć uprawnienia emerytalne w Austrii - na emeryturę można przejść dopiero po ukończeniu 65 lat. Ponadto konieczne jest opłacanie składek na ubezpieczenie przez przynajmniej 240 miesięcy, czyli przez 20 lat. W Austrii po przejściu na emeryturę nie przewiduje się ponownego zatrudnienia policjanta w policji.

W przypadku Niemiec, aby przejść na emeryturę trzeba mieć ukończone 60-65 lat, przy czym nie można pracować w policji dłużej niż 40 lat. Do stażu wlicza się również okres przepracowany poza służbą. Możliwe jest przejście na wcześniejszą emeryturę w wieku 50-55 lat. Nie istnieją przepisy zawieszające lub ograniczające emeryturę w związku z podjęciem dodatkowej pracy.

W Hiszpanii funkcjonariusze policji przechodzą na obowiązkową emeryturę w wieku 65 lat

W Bułgarii urzędnicy państwowi mogą przejść na emeryturę niezależnie od wieku, jeżeli mają 25 lat stażu ubezpieczeniowego.

We Francji posterunkowi i podoficerowie mogą przejść na emeryturę w wieku 55 lat. Oficerowie młodsi - w wieku co najmniej 55 lat, w korpusie oficerów starszych w zależności od stopnia jest to od 58 do 60 lat. Mogą też przejść na emeryturę na własną prośbę, po spełnieniu dwóch warunków: 25 lat pracy (z wyjątkiem posterunkowych i podoficerów dla których minimalny czas służby to 15 lat) i wiek o 5 lat niższy od wieku określonego dla danego stopnia w korpusie. Po odejściu na emeryturę każdy policjant może być czasowo zatrudniony.

W Hiszpanii funkcjonariusze policji przechodzą na obowiązkową emeryturę w wieku 65 lat; są przepisy umożliwiające skorzystanie z emerytury pomostowej.

W Wielkiej Brytanii policjanci uzyskują prawo do emerytury po osiągnięciu 55. roku życia. Maksymalną wysokość emerytury mogą uzyskać po 35 latach służby.