statystyki

Irytacja rodziców osób niepełnosprawnych wróciła z całą mocą

autor: Grzegorz Osiecki24.04.2018, 07:12; Aktualizacja: 24.04.2018, 07:49
Agnieszka Kloskowska-Dudzińska

Agnieszka Dudzińskaźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Nie sądzę, by budżet na 2019 mógł pomieścić zwiększenie wydatków o 2 mld zł - mówi dr Agnieszka Dudzińska z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Czy postulaty osób protestujących w Sejmie są do spełnienia na dziś?

Mamy do czynienia z dwoma postulatami. Pierwszy, ważniejszy dla tej grupy, to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł dla osób niesamodzielnych. Drugi dotyczy podniesienia renty socjalnej dla osób, które swoją niepełnosprawność nabyły do 18. roku życia, do wysokości renty minimalnej z FUS dla osób całkowicie niezdolnych do pracy. Ten drugi postulat, jak rozumiem, jest właśnie spełniany, bo w resorcie rodziny trwają prace nad przygotowaniem nowelizacji ustawy. Jak widać, nie wszyscy politycy byli na weekendowych objazdach.

A pierwszy postulat?

Został zmieniony. Po tym, jak resort ogłosił, że jego spełnienie kosztuje ponad 5 mld zł, protestujący rodzice zawęzili grupę docelową tego postulatu do rencistów socjalnych, co zmniejsza koszty do 1,6 mld zł.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • ela(2018-04-24 14:03) Zgłoś naruszenie 55

  Z całym szacunkiem dla tych osób protestujących w Sejmie,ale z mojej obserwacji wynika,że oni po prostu nie chcą przyjąć pomocy,którą oferuje im PIS.Ciągle im się coś nie podoba.Obserwując ten protest coraz bardziej widzę tu rozgrywki polityczne opozycji.Czyżby opozycja grała politycznie na cudzym nieszczęściu?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Wyborca PIS(2018-04-24 18:45) Zgłoś naruszenie 13

  Brakuje pieniędzy na niepełnosprawnych? Wystarczy nie kraść

  Odpowiedz
 • deny(2018-05-20 23:34) Zgłoś naruszenie 00

  Osoby niepełnosprawne od urodzenia mają rodziców.Teraz rodzic-opiekun dostaje ok 1450,rentę socjalną po ukończeniu 18 r,życia,zasiłek pielęgnacyjny.Jeśli dziecko urodziło się z zespołem alkoholowym z winy rodziców-matka piła,czy ktoś kontroluje wydawane pieniądze ?Czy nie idą dalej na alkohol ?Czy nie urodzi się kolejne dziecko z zespołem alkoholowym?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane