statystyki

Debata: jak wydać dodatkowe miliardy na zdrowie

autor: Agata Szczepańska19.04.2018, 07:15; Aktualizacja: 19.04.2018, 09:17
Debata była zapowiadana od dawna, a jej rozpoczęcie było kilkakrotnie odkładane

Debata była zapowiadana od dawna, a jej rozpoczęcie było kilkakrotnie odkładaneźródło: Newspix
autor zdjęcia: GRZEGORZ KRZYZEWSKIFOTONEWS

Strategia odpowiedzialnego rozwoju dla medycyny ma być efektem zainaugurowanej wczoraj ogólnonarodowej debaty o kierunkach zmian w ochronie zdrowia. Zaproszeni do udziału w niej eksperci będą się zastanawiać, jak efektywnie wydać ponad 830 mld zł, które mają trafić do systemu dzięki „ustawie 6 proc.”.

Debata była zapowiadana od dawna, a jej rozpoczęcie było kilkakrotnie odkładane. Minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił zamiar zorganizowania jej już na początku swojego urzędowania w resorcie. Jeszcze w styczniu mówił, że zaprosi wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej. Wczoraj debatę nie tylko zainaugurowano, ale powołano także Radę Społeczną, złożoną z kilkudziesięciu ekspertów, wśród których znaleźli się naukowcy, praktycy, przedstawiciele organizacji pacjentów, samorządów zawodowych, związków i pracodawców.

– Mamy bezprecedensowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Jeżeli nie osiągniemy konsensusu, w jaki sposób najlepiej dla pacjenta, dla nas wszystkich spożytkować te pieniądze, to będzie jak z młodym winem w starych bukłakach – one wyciekną – mówił minister Szumowski podczas wczorajszej konferencji prasowej. Podkreślał, że „soczewką”, przez którą chciałby patrzeć na ten proces, jest pacjent. Dlatego, jak mówił, przyszedł czas, żeby wyjść do ludzi i spytać Polaków, czego oczekują.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane