statystyki

Debata: jak wydać dodatkowe miliardy na zdrowie

autor: Agata Szczepańska19.04.2018, 07:15; Aktualizacja: 19.04.2018, 09:17
Debata była zapowiadana od dawna, a jej rozpoczęcie było kilkakrotnie odkładane

Debata była zapowiadana od dawna, a jej rozpoczęcie było kilkakrotnie odkładaneźródło: Newspix
autor zdjęcia: GRZEGORZ KRZYZEWSKIFOTONEWS

Strategia odpowiedzialnego rozwoju dla medycyny ma być efektem zainaugurowanej wczoraj ogólnonarodowej debaty o kierunkach zmian w ochronie zdrowia. Zaproszeni do udziału w niej eksperci będą się zastanawiać, jak efektywnie wydać ponad 830 mld zł, które mają trafić do systemu dzięki „ustawie 6 proc.”.

Debata była zapowiadana od dawna, a jej rozpoczęcie było kilkakrotnie odkładane. Minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił zamiar zorganizowania jej już na początku swojego urzędowania w resorcie. Jeszcze w styczniu mówił, że zaprosi wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej. Wczoraj debatę nie tylko zainaugurowano, ale powołano także Radę Społeczną, złożoną z kilkudziesięciu ekspertów, wśród których znaleźli się naukowcy, praktycy, przedstawiciele organizacji pacjentów, samorządów zawodowych, związków i pracodawców.

– Mamy bezprecedensowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Jeżeli nie osiągniemy konsensusu, w jaki sposób najlepiej dla pacjenta, dla nas wszystkich spożytkować te pieniądze, to będzie jak z młodym winem w starych bukłakach – one wyciekną – mówił minister Szumowski podczas wczorajszej konferencji prasowej. Podkreślał, że „soczewką”, przez którą chciałby patrzeć na ten proces, jest pacjent. Dlatego, jak mówił, przyszedł czas, żeby wyjść do ludzi i spytać Polaków, czego oczekują.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane