Od 1 września 2012 r. wszystkie sześciolatki zostaną objęte obowiązkiem szkolnym. Do tego czasu będą przyjmowane tylko przez szkoły przygotowane na ich przyjęcie.

ZMIANA PRAWA

Od przyszłego roku szkolnego dziecko, które w danym roku kalendarzowym ukończy sześć lat, może być objęte obowiązkiem szkolnym, ale tylko na wniosek rodziców. Musi ono jednak rok wcześniej być objęte wychowaniem przedszkolnym poza dziećmi posiadającymi pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Mimo spełnienia tych warunków nie wszystkie sześciolatki zostaną przyjęte do szkół. Jeżeli warunki organizacyjne szkoły są złe, jej dyrektor może odmówić rodzicom przyjęcia sześciolatka. Taką m.in. poprawkę wprowadził wczoraj Senat do uchwalonej przez Sejm 23 stycznia 2009 r. nowelizacji ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
- Dyrektorzy nie będą musieli, tak jak to zostało uchwalone przez Sejm, przyjmować sześciolatków, jeżeli zabraknie im pieniędzy na przygotowanie szkoły do ich przyjęcia - mówi prof. Ryszard Górecki, senator PO.
Dodaje, że poprawka ta jest związana ze zmniejszeniem dotacji z budżetu na ten cel z 347 do 40 mln zł. Z takimi rozwiązaniami nie zgadza się Tadeusz Gruszka, senator PiS. Według niego, jeżeli samorządy nie otrzymają pieniędzy na przygotowanie szkół, to objęcie obowiązkiem szkolnym sześciolatków powinno zostać przesunięte przynajmniej o rok.
Dzięki zmianom Senatu o możliwości posłania przez rodziców sześciolatka do szkoły będzie decydował wyłącznie rok urodzenia sześciolatka, a nie miesiąc.
Zdaniem prof. Ryszard Góreckiego posyłanie sześciolatków do szkół w okresie przejściowym 2009-2012 byłoby bardzo skomplikowane, bo zobowiązywałoby dyrektorów szkół do przyjęcia dzieci urodzonych w określonym miesiącach.
Przepis o objęciu wszystkich sześciolatków obowiązkiem szkolnym od 1 września 2012 r. nie uległ zmianie.
Nowelizacja ustawy wprowadza też możliwość przekazywania przez samorządy małych szkół liczących nie więcej niż 70 uczniów stowarzyszeniom rodziców lub prywatnym firmom. Aby placówka mogła być przekazania, niezbędna będzie pozytywna opinia kuratora oświaty. Przejęcie szkoły np. przez rodziców spowoduje, że gmina nie będzie musiała likwidować jej, jeśli nie ma na to środków.
Szkoły te nadal będą publiczne, bezpłatne i dostępne dla wszystkich uczniów. Pozostałe poprawki Senatu miały charakter legislacyjny. Nowelizacja zostanie skierowana ponownie do Sejmu. Ma zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia.