statystyki

Sąd zmusił ZUS, by ten określił prawo do ulgi

autor: Bożena Wiktorowska17.04.2018, 07:37; Aktualizacja: 17.04.2018, 08:21
ZUS odmówił wydania interpretacji. Pytający wniósł odwołanie do sądu okręgowego. Ten zaś zmienił zaskarżoną decyzję.

ZUS odmówił wydania interpretacji. Pytający wniósł odwołanie do sądu okręgowego. Ten zaś zmienił zaskarżoną decyzję.źródło: ShutterStock

Podjęcie współpracy z byłym pracodawcą nie musi oznaczać automatycznej utraty przez samozatrudnionego prawa do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne ustalanych od podstawy wymiaru nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

W styczniu 2017 r. do oddziału ZUS w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie indywidualnej interpretacji, dotyczącej możliwości opłacania przez niego preferencyjnych składek. Sprawą budzącą wątpliwości pytającego było to, czy zachowa on prawo do skorzystania z takiej ulgi pomimo rozpoczęcia współpracy z byłym pracodawcą – ale w zakresie diametralnie innym niż wcześniej obowiązująca umowa o pracę.

Pytający wskazał, że ta współpraca miała być wykonywana w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej. Ale jego były pracodawca postawił warunek. Ich współpraca będzie możliwa tylko wtedy, gdy pytający nadal będzie mógł korzystać z ugi. Stąd też jego wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane