Jak obliczyć świadczenia chorobowe, gdy zmiana etatu dopiero w następnym miesiącu

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak13.04.2018, 19:00
lekarz, gorączka, choroba

Skoro zmiana etatu w trakcie chorobowego ma wpływ na zasiłek macierzyński, bo zdaniem ZUS powinna być ustalona od nowej podstawy, to na tym polu może dochodzić do nadużyć.źródło: ShutterStock

Pracodawca zawarł z pracownicą porozumienie, w którym strony umawiają się, że od 1 maja 2018 r. ulegnie zmianie wymiar etatu oraz jego wynagrodzenie. Dotychczasowy pełny etat z wynagrodzeniem 3800 zł brutto zostanie zamieniony na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 2000 zł brutto. Porozumienie podpisano na początku kwietnia. 16 kwietnia pracownica poinformowała szefa, że od tego dnia jest na zwolnieniu lekarskim i według zaleceń lekarza niezdolność do pracy potrwa aż do rozwiązania (nieobecność związana z ciążą). Jak pracodawca powinien ustalić wysokość wynagrodzenia i zasiłku chorobowego? Czy zmiana etatu wpłynie na wysokość zasiłku po 1 maja 2018 r.? Jak ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Zmiana wymiaru czasu pracy ma wpływ na wynagrodzenie chorobowe, jeśli nastąpiła przed zachorowaniem lub w miesiącu, w którym choroba się rozpoczęła. Mówi o tym art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Przepis rozstrzyga, że w razie zmiany umowy o pracę polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36 (tj. 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania). Przepis ten odpowiada też na pytanie, co zrobić w przypadku, gdy zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu następnym, jak to ma miejsce w omawianym przykładzie. Jeśli wymiar czasu pracy zmienia się, ale nie w miesiącu wskazanym w art. 40, to nie można tego przepisu zastosować przy obliczaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego. Zatem w omawianym przypadku należy ustalić podstawę wymiaru jak dla pełnego wymiaru czasu pracy oraz wyższego wynagrodzenia. Wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy będzie więc wypłacany od kwoty 3800 zł pomniejszonej o składki na ubezpieczenia społeczne zgodnie z obowiązującymi przepisami. Również po 1 maja 2018 r., mimo zmiany wymiaru czasu pracy, świadczenie z tytułu choroby będzie liczone od niezmienionej podstawy, pod warunkiem braku przerwy w chorobie. Czy zasiłek macierzyński również liczy się z niezmienionej podstawy?

Odmienne interpretacje

W tej części przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych nie pozwalają na jednorodną ich interpretację. Z jednej strony, na podstawie art. 43 ustawy wydaje się, że podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego będzie liczona z pełnego etatu, ponieważ między pobieraniem zasiłku chorobowego a zasiłku macierzyńskiego nie wystąpiła przerwa dłuższa niż trzy miesiące. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2016 r., sygn. akt II UK 206/15. Rozstrzygnięciu w nim poddano ustalenie, czy art. 43 ustawy zasiłkowej mówiący o nieustalaniu na nowo podstawy w przypadku braku przerwy między okresami pobierania zasiłków, ma zastosowanie do zasiłku macierzyńskiego oraz czy zmiana wymiaru czasu pracy, o której mowa w art. 40 ustawy zasiłkowej, uniemożliwia – w kontekście wymienionego art. 43 – ustalenie podstawy wymiaru na nowo. Sąd orzekł, że kolejna zmiana wymiaru zatrudnienia dokonana w trakcie nieprzerwanej niezdolności do pracy nie miała wpływu na wysokość podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej, ponieważ nadal obowiązywała podstawa ustalona dla nabytego uprzednio zasiłku. Wobec czego zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy oraz zasiłek macierzyński powinny być ustalone dla niezmienionego wymiaru czasu pracy.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane