ZUS nie wyrówna zasiłku chorobowego nawet po przywróceniu do pracy

autor: Anna Kwiatkowska12.04.2018, 09:36; Aktualizacja: 12.04.2018, 09:45
Pracodawca zawinił, a straci pracownik. Tak można podsumować stanowisko ZUS, który nie chce wyrównywać zasiłków wypłaconych za okres po bezprawnym rozwiązaniu umowy o pracę.

Pracodawca zawinił, a straci pracownik. Tak można podsumować stanowisko ZUS, który nie chce wyrównywać zasiłków wypłaconych za okres po bezprawnym rozwiązaniu umowy o pracę.źródło: ShutterStock

Mimo że sąd uznał zwolnienie za bezprawne, to pracownik nie może liczyć na pełne świadczenia, które otrzymałby, gdyby pracodawca nie próbował go zwolnić.

Pracownik, którego niesłusznie zwolniono, może domagać się przywrócenia do pracy oraz wynagrodzenia za okres pozostawania bez zajęcia. Jeśli sąd przychyli się do jego żądań, a pracownik zgłosi się do pracy, przyjmuje się, że stosunek pracy trwa nadal. Podobnie ZUS uzna okres faktycznej przerwy w pracy za okres ubezpieczenia, a dodatkowo – pobierze składki od zasądzonego wynagrodzenia. Okazuje się jednak, że pracownik i tak poniesie konsekwencje zwolnienia, mimo że zostało uznane za bezprawne, bo ZUS nie przyzna mu pełnych świadczeń, które otrzymałby, gdyby pracodawca nie próbował się go pozbyć.

Chodzi przede wszystkim o zasiłek chorobowy. Jeśli niezdolność do pracy powstała jeszcze w okresie zatrudnienia, to za tę część choroby, która przypadła po ustaniu zatrudnienia, zasiłek wypłaca ZUS, a jego podstawa zgodnie z art. 46 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) może wynosić jednak najwyżej równowartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia niezależnie od tego, jak dużo pracownik zarabiał przez ostatnie miesiące. Wydawałoby się, że skoro pracownik został przywrócony do pracy wiele miesięcy, a nawet lat później, to ZUS powinien zasiłek wyrównać do realnej podstawy wymiaru. Przecież działanie pracodawcy było bezprawne i w ogóle nie powinno mieć miejsca. Tak jednak nie będzie, bo zdaniem ZUS okresu pozostawania bez pracy nawet po wyroku sądu nie można wprost traktować jako okresu zatrudnienia. A co za tym idzie, nie ma podstaw do weryfikacji wysokości zasiłku wypłaconego za okres po upływie okresu wypowiedzenia. Eksperci nie są zgodni, czy jest to stanowisko prawidłowe. Niektórzy zwracają uwagę na specyfikę okresu pozostawania bez zatrudnienia. Inni zaś podkreślają, że skoro celem wyroku przywracającego do pracy ma być zniwelowanie skutków wadliwego rozwiązania umowy, to powinno to także dotyczyć sfery ubezpieczeń społecznych.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane