Warsztat Terapii Zajęciowej: Mniej biurokracji przy udzielaniu ulg

autor: Michalina Topolewska12.04.2018, 18:00
– Celem tej poprawki jest ograniczenie obowiązków administracyjnych po stronie pracodawców – mówiła Joanna Borowiak, poseł PiS.

– Celem tej poprawki jest ograniczenie obowiązków administracyjnych po stronie pracodawców – mówiła Joanna Borowiak, poseł PiS.źródło: ShutterStock

Osoby pełniące funkcje w zarządzie podmiotu prowadzącego warsztat terapii zajęciowej (WTZ) będą mogły być jednocześnie jego pracownikami.

Taka poprawka została wprowadzona – na wniosek Prawa i Sprawiedliwości – do rządowego projektu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511). Wczoraj zajmowali się nim posłowie z komisji polityki społecznej i rodziny. Pierwotnie projekt przewidywał, że zgodnie z dodawanym do ustawy art. 10ab członkowie władz np. organizacji pozarządowych, które prowadzą warsztat, nie będą mogły być jego pracownikami. Propozycja wzbudziła jednak w trakcie wcześniejszej dyskusji nad nowelizacją duże kontrowersje, dlatego ten przepis został wczoraj wykreślony. Akceptacji nie zyskały zaś inne poprawki zgłaszane przez posłów opozycji, odnoszące się do funkcjonowania WTZ, w tym m.in. tworzenia rady społecznej i realizowanych przez nią zadań, reguł jego finansowania oraz organizowania w nim zajęć klubowych.

Komisja przyjęła natomiast inną poprawkę, złożoną przez PiS, dotyczącą art. 22, który reguluje kwestie związane z otrzymywaniem ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jego nowelizacja zakłada, że przedsiębiorstwa przyznające obniżenia będą musiały wraz z każdą fakturą przekazywać swojemu kontrahentowi informację o zasadach nabywania i korzystania z obniżeń oraz możliwości złożenia oświadczenia o chęci skorzystania z tego uprawnienia. Posłowie postanowili zmienić ten zapis w taki sposób, że wspomniane pismo będzie przekazywane klientowi tylko raz do roku. W jego treści – poza warunkami, które trzeba spełnić, aby uzyskać ulgę – firma będzie musiała dodatkowo zawrzeć informację o możliwości złożenia przez kontrahenta oświadczenia o rezygnacji z zamiaru korzystania z prawa do obniżenia.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane