Wniosek zatrudnionego o opiekę nad dzieckiem wiąże pracodawcę przez rok

autor: Marek Rotkiewicz14.04.2018, 07:00
Zwolnienie godzinowe siłą rzeczy nie musi obejmować pełnego dnia pracy.

Zwolnienie godzinowe siłą rzeczy nie musi obejmować pełnego dnia pracy.źródło: ShutterStock

Jedna z pracownic chce wykorzystać zwolnienie z tytułu opieki w wymiarze godzinowym. W poprzednich latach korzystała z niego w dniach. Czy takiej zmiany nie powinna zakomunikować mi na początku roku? Na dodatek w ubiegłym miesiącu pracownica zaczęła pracować na pełen etat. Czy zmiana wymiaru czasu pracy ma znaczenie przy udzielaniu tego wolnego?

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 par. 1 kodeksu pracy; dalej: k.p.). Zwolnienie udzielane jest więc albo w dniach, albo w godzinach. Wyboru dokonuje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie tego zwolnienia w roku. Wybór ten nie może już ulec zmianie do końca roku, niezależnie od zmian w zakresie stosunku pracy czy normy czasu pracy itp. [przykład 1]

PRZYKŁAD 1

Samowola pracodawcy

We wniosku o udzielenie zwolnienia pracownik wskazał: „Proszę o udzielenie mi w dniu 16 kwietnia 8 godzin zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem, na podstawie art. 188 k.p.”. W związku z tym, że pracownik pracuje w systemie podstawowym i 8 godzin to jego cały dzień pracy, pracodawca przyjął, że pracownik wybrał wolne w dniach.

To błąd. Wniosek opiewa, co prawda, na cały dzień pracy, ale wskazuje jednocześnie, że pracownik wybrał zwolnienie liczone w godzinach.

W kolejnym roku wybór dokonywany jest ponownie – decyzja ubiegłoroczna już nie obowiązuje. Przy czym wybór pracownika będzie zapewne zależał nie tylko od przewidywanych potrzeb związanych z opieką, lecz także od systemu czasu pracy, w jakim pracownik pracuje, rozkładów oraz wymiaru czasu pracy. [przykład 2]


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane