Zakaz handlu: Wspólnicy przywołują konstytucję

autor: Patrycja Otto12.04.2018, 09:10; Aktualizacja: 12.04.2018, 09:15
Nie ma dnia, w którym firmy i eksperci nie zwracaliby uwagi na niedociągnięcia lub wręcz wadliwe przepisy obowiązującej od 1 marca ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. poz. 305; dalej: ustawa o ograniczeniu handlu).

Nie ma dnia, w którym firmy i eksperci nie zwracaliby uwagi na niedociągnięcia lub wręcz wadliwe przepisy obowiązującej od 1 marca ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. poz. 305; dalej: ustawa o ograniczeniu handlu).źródło: ShutterStock

Właściciele sklepów, którzy prowadzą działalność w ramach spółki z o.o., nie zostali ujęci w wyjątkach od zakazu handlu. Zdaniem niektórych to wbrew konsytucji.

Nie ma dnia, w którym firmy i eksperci nie zwracaliby uwagi na niedociągnięcia lub wręcz wadliwe przepisy obowiązującej od 1 marca ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. poz. 305; dalej: ustawa o ograniczeniu handlu). Wśród przedsiębiorców oburzenie budzi fakt, że nie przewidziano w niej sytuacji, w której np. dwóch kolegów prowadzi osiedlowy sklep spożywczy, ale nie w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych, tylko w formie spółki, np. z o.o., w której obydwaj mają po 50 proc. udziałów. Funkcjonujące na takiej zasadzie sklepy nie znalazły się na długiej liście wyjątków od zakazu handlu w niedzielę. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 27 ustawy o ograniczeniu handlu spod jej działania wyłączone są tylko placówki, w których handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, we własnym imieniu i na własny rachunek.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane