statystyki

Wojskowy za zgodą dowódcy może dorabiać w urzędach

autor: AR AR11.04.2018, 19:00
urzędnik urząd

Za pracę zarobkową uważa się, w świetle obowiązujących przepisów, pracę świadczoną osobiście w ramach stosunku pracy, a na podstawie innego tytułu, jeżeli praca jest wykonywana przez okres dłuższy niż miesiąc (umowa-zlecenie, o dzieło).źródło: ShutterStock

Burmistrz miasta chciałby zlecić jednemu z mieszkańców przygotowanie i opracowanie sposobu działania komórki organizacyjnej zajmującej się zadaniami związanymi z obronnością na terenie gminy. Czy taką dodatkową pracę może podjąć żołnierz zawodowy?

Tak. Od zasady, że żołnierzom zawodowym nie wolno podejmować pracy zarobkowej i prowadzić działalności gospodarczej, przepisy przewidują wyjątek, z którego wojskowi chętnie korzystają.

A mianowicie, dowódca jednostki, w której żołnierz zawodowy zajmuje stanowisko służbowe, może zezwolić mu na wykonywanie pracy lub prowadzenie działalności – na jego pisemny wniosek, skierowany drogą służbową – jeżeli nie koliduje to z wykonywaniem zadań służbowych, wpływa na podwyższenie kwalifikacji i nie narusza prestiżu wojskowego. Dodatkowo trzeba mieć na względzie, że prowadzona działalność gospodarcza lub działalność podmiotu, u którego będzie świadczona praca, nie dotyczy wyrobów obronnych oraz dostaw, robót budowlanych i usług, przeznaczonych na zamówienie jednostek wojskowych.

Za pracę zarobkową uważa się, w świetle obowiązujących przepisów, pracę świadczoną osobiście w ramach stosunku pracy, a na podstawie innego tytułu, jeżeli praca jest wykonywana przez okres dłuższy niż miesiąc (umowa-zlecenie, o dzieło).


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane