statystyki

Urlop rodzicielski łączony z etatem to podwójne ubezpieczenie

autor: Anna Kwiatkowska07.04.2018, 07:30
Pracodawca będzie musiał odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od łącznego przychodu – z wynagrodzenia za 1/2 etatu oraz zlecenia.

Pracodawca będzie musiał odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od łącznego przychodu – z wynagrodzenia za 1/2 etatu oraz zlecenia.źródło: ShutterStock

Pracownik będzie mu podlegał i ze stosunku pracy, i z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Będzie mógł liczyć także na świadczenia chorobowe.

Urlop rodzicielski przysługuje rodzicom po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego. Może on wynosić 32 albo nawet 35 tygodni, jeśli urodziło się więcej niż jedno dziecko. Za ten okres również przysługuje zasiłek macierzyński. Pracownik, zarówno ojciec, jak i matka, mogą jednak podjąć decyzję, że będą łączyć ten urlop z pracą zawodową. Mogą się zwrócić do pracodawcy o obniżenie wymiaru etatu, maksymalnie o 1/2. Z takiego rozwiązania będą mogli korzystać przez 64 albo 68 tygodni, gdy opiekują się więcej niż jednym dzieckiem. Pracownik obniżający wymiar etatu będzie więc w ten sposób pobierał jednocześnie wynagrodzenie wyliczone proporcjonalnie do przepracowanego czasu oraz zasiłek macierzyński. Co ciekawe, będzie podlegał ubezpieczeniu z dwóch tytułów – i ze stosunku pracy, i z pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Tak stanowi wprost art. 9 ust. 6b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym taki pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów. Z etatu będzie podlegał także obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu i chorobowemu oraz zdrowotnemu. A to oznacza, że w razie niezdolności do pracy pracownik będzie mógł liczyć także na świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z ogólnymi zasadami składki ubezpieczenia z tytułu zasiłku macierzyńskiego są finansowane przez budżet państwa. Dotyczy to tylko składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, bo tylko one są w tym przypadku opłacane.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane