Od czerwca będzie podwyżka świadczeń dla rodzin zastępczych

autor: Michalina Topolewska03.04.2018, 16:00
W momencie planowania budżetu na pieczę nie wiedzieliśmy jeszcze o podwyżce, dlatego teraz będziemy musieli dokładnie przeanalizować, czy wystarczy nam pieniędzy, czy konieczne będzie znalezienie dodatkowych środków – wskazuje Mirosława Zielony, dyrektor PCPR w Koszalinie.

W momencie planowania budżetu na pieczę nie wiedzieliśmy jeszcze o podwyżce, dlatego teraz będziemy musieli dokładnie przeanalizować, czy wystarczy nam pieniędzy, czy konieczne będzie znalezienie dodatkowych środków – wskazuje Mirosława Zielony, dyrektor PCPR w Koszalinie.źródło: ShutterStock

Zawodowi opiekunowie zastępczy otrzymają o 52 zł wyższe świadczenie na dziecko. Zwaloryzowane będzie też wsparcie dla osób, które opuściły już pieczę zastępczą.

Zawodowi opiekunowie zastępczy otrzymają o 52 zł wyższe świadczenie na dziecko. Zwaloryzowane będzie też wsparcie dla osób, które opuściły już pieczę zastępczą.

Będzie to pierwsza od 2012 r. – kiedy weszła w życie ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.) – podwyżka świadczeń. Zawarty w jej art. 86 i 153 mechanizm weryfikacji przewiduje bowiem, że kwoty pomocy finansowej na dzieci przebywające w rodzinnych formach pieczy zastępczej oraz dla usamodzielniających się wychowanków (przebywających zarówno w rodzinach, jak i placówkach) są waloryzowane, jeśli wskaźnik inflacji przekroczy 105 proc. od roku, w którym były zmieniane po raz ostatni. Gdy tak się stanie, weryfikacja następuje od 1 czerwca następnego roku. Jednak dopiero teraz skumulowana wartość inflacji za lata 2012–2017 r. przekroczyła wspomniany poziom. W związku z tym zmiana wysokości świadczeń, o wskaźnik waloryzacji wynoszący 5,13 proc., nastąpi za dwa miesiące.

Nowe stawki wsparcia określa obwieszczenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 23 marca 2018 r. w sprawie wysokości kwot świadczeń przysługujących rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka oraz wysokości pomocy dla osoby usamodzielnianej (M.P. poz 326). Zgodnie z nim świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, które zostało umieszczone w rodzinie zastępczej spokrewnionej wzrośnie z 660 zł miesięcznie do 694 zł. Z kolei, gdy małoletni przebywa w rodzinie zastępczej niezawodowej, zawodowej lub rodzinnym domu dziecka, jego opiekunowie będą otrzymywali 1052 zł (teraz 1000 zł).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (10)

 • ojciec(2018-09-13 17:06) Zgłoś naruszenie 120

  zibio - może ty zostaniesz rodziną zastępcza dla dziecka z FAS albo innym schorzeniem? Jest tyle potrzebujących dzieci/ Mnostwo w domach dziecka. Sądzisz, że bycie rodzina zastępczą to nic nie robienie, a dzieci odbiera się rodzinom biologicznym bo są biedne? Bardzo się mylisz, od x lat z mojej rodziny zadne dziecko nie wrócilo na łono biologiczne. Rodzice nie chca sie leczyc ani poprawiac swoich warunków typu ogarniecie się, podjecie pracy. To nie bieda lecz alkoholizm jest przyczyną, ze tak wiele dzieci cierpi.

  Odpowiedz
 • Anka(2018-07-11 16:26) Zgłoś naruszenie 102

  Dlaczego nie zwiększą wynagrodzenia za pracę, ustawa wskazuje 2000brutto i bardzo wielu takie wynagrodzenie otrzymuje. Nasz byt nie jest różowy, dzieci są trudne, często niepełnosprawne, praca 24/24,czesto bez urlopu. Pomocy żadnej ze strony powiatu oddadzą dziecko i umywaja ręce. Może powinniśmy uderzyć do Sejmu i jakiś protest rozpocząć.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Małgorzata(2018-08-23 04:16) Zgłoś naruszenie 75

  brak szacunku dla rodzin biologicznych Zabrano nam dzieci od 29.03 2013r.Cały czas toczy się postępowanie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Hmmm(2019-06-01 07:59) Zgłoś naruszenie 30

  Jakiś powód był. Nikt nie zabiera dzieci dobrym, przeciętnym czy słabym rodzicom.

  Odpowiedz
 • państwa sie nie kara(2019-01-19 20:52) Zgłoś naruszenie 02

  cały mopr zabrać niedać !!!! wspóczuje wszystkim matką biologicznym którym państwo w ten sposób odbiera dzieci !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane