Osoby służące w tzw. służbach mundurowych będą mogły ubiegać się o wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu nie 15, ale 25 lat.
Pełne świadczenie emerytalne funkcjonariusze, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, nabędą gdy skończą 55 lat i będą służyć 25 lat. Ich emerytura wyniesie 80 proc. średniego wynagrodzenia. Między innymi takie zmiany przewidują założenia do projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych, które opracowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest w trakcie konsultacji ze związkami. Obecnie na wcześniejszą emeryturę funkcjonariusze mogą odchodzić, bez względu na wiek, po 15 latach służby. Otrzymują wtedy 40 proc. ostatniego uposażenia. Z ponad 154 tys. ogólnej liczby funkcjonariuszy zaledwie tysiąc z nich ukończyło 55 lat.
- Funkcjonariusze wcale nie odchodzą masowo na emerytury po 15 latach. Jeśli to robią, to najczęściej z powodu złego stanu zdrowia, zwolnień dyscyplinarnych lub sytuacji rodzinnej - mówi Jacek Zakrzewski, przewodniczący Niezależnego Samorządu Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Zastrzeżenia związków wzbudza też sposób obliczania emerytury. Ma zależeć od wysokości średniego uposażenia z ostatnich trzech lat (z dodatkami o charakterze stałym i nagrodami rocznymi).
- Przy wyliczeniu emerytury powinno być uwzględnione uposażenie z ostatniego roku, a nie trzech lat - wskazuje Antoni Duda, przewodniczący Niezależnego Samorządu Związku Zawodowego Policjantów.
Dodaje, że do jej obliczenia powinno brać się pod uwagę więcej dodatków, m.in. z tytułu służby w nocy. Nowe zasady ustalania wysokości emerytur i ich przyznawania mają objąć funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r., tj. około 60 tys. osób. Funkcjonariusze urodzeni w 1969 roku lub później i przyjęci do służby przed 1 stycznia 1999 r. będą mogli wybrać między obecnym a nowym systemem. Będą na to mieli dwa lata (2010-2011).
Założenia do projektu ustawy przewidują też, że poza prawem do pełnej emerytury możliwe będzie wcześniejsze jej nabycie przed osiągnięciem 55 lat. Taki funkcjonariusz musi jednak pozostawać w służbie co najmniej 25 lat. Otrzyma wtedy do 75 proc. podstawy wymiaru świadczenia.
Reforma emerytalna ma dotyczyć funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Więziennej, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Nowy ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2010 r.