statystyki

Dopłaty do jednorazowego odszkodowania poszkodowany może żądać w każdym czasie

autor: Ryszard Sadlik02.04.2018, 12:00
Żądanie wypłaty dodatkowego jednorazowego odszkodowania nie jest ograniczone żadnym terminem.

Żądanie wypłaty dodatkowego jednorazowego odszkodowania nie jest ograniczone żadnym terminem.źródło: ShutterStock

W 2013 r. uległem wypadkowi w pracy. Doznałem rozległych złamań i uszkodzeń narządów wewnętrznych i nigdy nie wróciłem w pełni do zdrowia, a mój stan wręcz się pogarsza. ZUS przyznał mi wówczas jednorazowe odszkodowanie. Ostatnio mój lekarz zasugerował, że powinienem wystąpić do ZUS o uzupełnienie odszkodowania, powołując się na mój obecny stan. Czy to możliwe? Od wypadku minęło już przecież pięć lat.

Żądanie wypłaty dodatkowego jednorazowego odszkodowania nie jest ograniczone żadnym terminem. Dopłata będzie należna, jeśli stan zdrowia poszkodowanego znacznie pogorszył się w stosunku do wcześniej ocenianego przez ZUS i ma to związek ze stwierdzonym wypadkiem. Jeśli jednak nowo orzeczony uszczerbek na zdrowiu nie będzie większy od poprzedniego o przynajmniej 10 punktów procentowych, dodatkowe pieniądze nie będą należne.

Skomplikowana procedura

Przypomnijmy, że jednorazowe odszkodowanie przysługuje, gdy ubezpieczony w wyniku wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jego wysokość zależy od stopnia uszczerbku na zdrowiu i wysokości aktualnego przeciętnego wynagrodzenia.

Obecnie jest to 809 zł za każdy procent. Ustalenie wysokości uszczerbku następuje w toku postępowania przed ZUS. Oceny stopnia tego uszczerbku oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Szczegółowe zasady tej oceny określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Lekarz orzecznik danego oddziału ZUS wydaje orzeczenie o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, w którym stwierdza jego stopień oraz związek z wypadkiem przy pracy. Orzecznik ustala w procentach stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu według oceny procentowej stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu określonej w załączniku do rozporządzenia.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane