statystyki

Wolny słuchacz też otrzyma prawo do renty rodzinnej

autor: Luiza Abramczyk30.03.2018, 18:00
Prawo do renty przedłuża się do zakończenia studiów, jeśli 25. urodziny studenta przypadły na ich ostatni rok. Przepisy ustawy emerytalnej nie precyzują jednak, co oznacza pojęcie nauki w szkole. Czy na otrzymywanie renty pozwoli uczęszczanie do dowolnej szkoły?

Prawo do renty przedłuża się do zakończenia studiów, jeśli 25. urodziny studenta przypadły na ich ostatni rok. Przepisy ustawy emerytalnej nie precyzują jednak, co oznacza pojęcie nauki w szkole. Czy na otrzymywanie renty pozwoli uczęszczanie do dowolnej szkoły?źródło: ShutterStock

To jedna z form kształcenia uznawana za naukę w szkole w rozumieniu ustawy emerytalnej. Co prawda, przepisy tego nie precyzują, ale ZUS interpretuje je dość szeroko.

Zasadniczą funkcją renty rodzinnej jest dostarczenie członkom rodziny zmarłego (pracownika, rencisty, emeryta) środków utrzymania i stanowi rekompensatę za ich utratę, która nastąpiła na skutek śmierci osoby bliskiej. Zawiera też elementy nawiązki. Ta ogólna charakterystyka renty rodzinnej i cel, jakiemu służy, powinna być brana pod uwagę przy wykładaniu przepisów ją regulujących.

Wątpliwości wywołuje określenie, w jakich przypadkach prawo do renty mogą nabyć dzieci zmarłego. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa o emeryturach) do kręgu potencjalnych uprawnionych należą nie tylko dzieci własne, lecz także dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione. Problemu nie ma, dopóki dziecko nie ukończy 16. roku życia – ustawa nie przewiduje tu wyjątków i dziecko rentę rodzinną otrzyma. Podobnie będzie, gdy dziecko jest całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub stało się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia (25. roku życia – jeśli uczyło się w szkole). Gdy jednak przekroczy ten wiek, to może pobierać to świadczenie do ukończenia 25 lat, o ile uczy się w szkole. Prawo do renty przedłuża się do zakończenia studiów, jeśli 25. urodziny studenta przypadły na ich ostatni rok. Przepisy ustawy emerytalnej nie precyzują jednak, co oznacza pojęcie nauki w szkole. Czy na otrzymywanie renty pozwoli uczęszczanie do dowolnej szkoły?


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane