statystyki

Wypadek przy pracy: Prawo do świadczeń zależy od winy zatrudnionego

autor: Maciej Ambroziewicz23.06.2018, 07:00; Aktualizacja: 23.06.2018, 08:12
Okoliczności i przyczyny zdarzenia, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, analizuje zespół powypadkowy.

Okoliczności i przyczyny zdarzenia, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, analizuje zespół powypadkowy.źródło: ShutterStock

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W toku postępowania zespół powypadkowy ustalił, że wyłączną przyczyną tego zdarzenia było naruszenie przez pracownika przepisów bhp. Czy w takim przypadku pracownikowi należy wypłacać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100 proc., czy wynagrodzenie chorobowe ze środków pracodawcy w wysokości 80 proc.?

Stosownie do art. 234 par. 1 kodeksu pracy (k.p.) w razie wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom w przyszłości. Okoliczności i przyczyny zdarzenia, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, analizuje zespół powypadkowy. Efektem jego prac ma być sporządzenie protokołu powypadkowego.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • oszukuja(2018-06-23 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    u mnie w pracy pracownicy doznają kontuzji nóg w domu a zgłaszają na drugi dzień jako, że doznały w pracy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane