statystyki

Wypadek przy pracy: Prawo do świadczeń zależy od winy zatrudnionego

autor: Maciej Ambroziewicz23.06.2018, 07:00; Aktualizacja: 23.06.2018, 08:12
Okoliczności i przyczyny zdarzenia, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, analizuje zespół powypadkowy.

Okoliczności i przyczyny zdarzenia, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, analizuje zespół powypadkowy.źródło: ShutterStock

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W toku postępowania zespół powypadkowy ustalił, że wyłączną przyczyną tego zdarzenia było naruszenie przez pracownika przepisów bhp. Czy w takim przypadku pracownikowi należy wypłacać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100 proc., czy wynagrodzenie chorobowe ze środków pracodawcy w wysokości 80 proc.?

Stosownie do art. 234 par. 1 kodeksu pracy (k.p.) w razie wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom w przyszłości. Okoliczności i przyczyny zdarzenia, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, analizuje zespół powypadkowy. Efektem jego prac ma być sporządzenie protokołu powypadkowego.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • oszukuja(2018-06-23 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    u mnie w pracy pracownicy doznają kontuzji nóg w domu a zgłaszają na drugi dzień jako, że doznały w pracy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane