statystyki

Służba bhp może czy musi odsunąć od pracy po stwierdzeniu bezpośredniego zagrożenia?

autor: Sebastian Kryczka30.03.2018, 19:00
wypadek przy pracy

Problem wynika z braku definicji „bezpośredniego zagrożenia”.źródło: ShutterStock

Przepisy uprawniają pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy do niezwłocznego odsunięcia od pracy zatrudnionego, który swoim zachowaniem (lub sposobem wykonywania pracy) stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia – własnego oraz innych osób. Odsunięcie od pracy jest zawarte w katalogu uprawnień tej służby. Czy oznacza to, że jej pracownik może, ale nie musi tego robić? Czym powinien się kierować, podejmując decyzję o odsunięciu od pracy? I czy grożą mu jakieś sankcje, jeśli nie skorzysta ze swojego uprawnienia?

Pracownicy służby bhp mają bardzo szerokie uprawnienia, które daje im rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (dalej: r.s.s.b.h.p.). Zgodnie z par. 3 tego aktu mogą oni m.in. niezwłocznie odsunąć od pracy pracownika, który swoim zachowaniem lub sposobem wykonywania pracy stwarza bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia własnego albo innych osób. W przeciwnym razie narażają się na zarzut niedopełnienia obowiązków z zakresu bhp, co może skutkować odpowiedzialnością porządkową i karną.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane