statystyki

Składki do ZUS tylko od usług doradczych

autor: Bożena Wiktorowska27.03.2018, 18:00
ZUS, oceniając zaistniałą sytuację, uznał, że powołanie członka zarządu spółki kapitałowej nie zawsze oznacza nawiązanie stosunku pracy.

ZUS, oceniając zaistniałą sytuację, uznał, że powołanie członka zarządu spółki kapitałowej nie zawsze oznacza nawiązanie stosunku pracy.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzenia wiceprezesa spółki powołanego na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. Natomiast nie ma możliwości uniknięcia takiego obowiązku, jeśli dodatkowo pracuje on na zlecenie.

W grudniu ubiegłego roku do ZUS wpłynął wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji w sprawie składek. Powodem wątpliwości był fakt powołania na stanowisko wiceprezesa firmy jednego ze wspólników. Podstawą prawną była uchwała zgromadzenia współwłaścicieli firmy, w której także określono wynagrodzenie powołanego. Pracodawca wyjaśnił ZUS, że do obowiązków członka zarządu należy m.in. gospodarowanie majątkiem, sprawowanie kontroli nad firmą oraz jej reprezentowanie w kontaktach z innymi podmiotami.

ZUS, oceniając zaistniałą sytuację, uznał, że powołanie członka zarządu spółki kapitałowej nie zawsze oznacza nawiązanie stosunku pracy (wyrok SN z 2 grudnia 2004 r., sygn. akt I PK 51/04). Powołanie jest bowiem terminem ogólnym obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego. I właśnie z tego powodu powołany na członka zarządu, aby otrzymywać zapłatę, nie musi być zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub zlecenia. Tym samym nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, ponieważ taki tytuł nie został wymieniony w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. W konsekwencji nie ma obowiązku opłacania składek z tego tytułu od wynagrodzenia otrzymywanego przez wiceprezesa spółki.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane