statystyki

Historia udzielonych świadczeń w sieci. Resort zdrowia zapowiada zmiany

autor: Agata Szczepańska20.03.2018, 08:03; Aktualizacja: 20.03.2018, 09:21
Nowa ustawa ma także umożliwić pielęgniarkom i położnym wystawianie recept nie tylko po osobistym badaniu pacjenta, ale również po badaniu za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Nowa ustawa ma także umożliwić pielęgniarkom i położnym wystawianie recept nie tylko po osobistym badaniu pacjenta, ale również po badaniu za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.źródło: ShutterStock

Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Docelowo ma ono gromadzić jak najwięcej informacji związanych ze zdrowiem. W pierwszym etapie ułatwi korzystanie z e-recepty.

Na IKP znajdą się m.in. informacje o wystawionych receptach, skierowaniach, zrealizowanych świadczeniach. Ministerstwo chce, by znalazły się tam również dane na temat kosztów poszczególnych procedur (chodzi m.in. o wymiar edukacyjny dla pacjentów). Docelowo system objąć ma wszystkich świadczeniodawców i świadczeniobiorców. IKP stanowi jeden z modułów Platformy P1 (Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych).

Przyspieszenie prac nad IKP ma związek z pilotażem e-recepty, który w połowie lutego rozpoczął się w Siedlcach i Skierniewicach. Na razie trwa testowanie oprogramowania. Pacjentów obejmuje dopiero od maja i wtedy też ma być dostępne IKP. Elektroniczna recepta będzie jego pierwszą funkcjonalnością.

Jak tłumaczył na wczorajszej konferencji wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, w pierwszej kolejności z konta skorzystają mieszkańcy miejscowości, w których odbywa się pilotaż. Nie znaczy to, że nie mogą go sobie założyć pozostali pacjenci, jednak dopóki e-recepta się nie upowszechni, nie będzie tam żadnych informacji.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane