Opieka 75+. Dotacja przysługuje tylko na dodatkowe godziny opieki

autor: Michalina Topolewska14.03.2018, 07:49; Aktualizacja: 16.03.2018, 17:47
MRPiPS wskazuje, że odpłatność za usługi w przypadku osób, które będą miały zapewnioną większą ich liczbę, nie podlega dofinansowaniu z programu.

MRPiPS wskazuje, że odpłatność za usługi w przypadku osób, które będą miały zapewnioną większą ich liczbę, nie podlega dofinansowaniu z programu.źródło: ShutterStock

Do 30 marca gminy mogą składać w urzędach wojewódzkich wnioski o pieniądze z programu „Opieka 75+”. W konkursie mogą startować samorządy mające do 40 tys. mieszkańców.

Tak jak zapowiadaliśmy w DGP, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) uruchomiło drugi nabór wniosków w programie „Opieka 75+”. W porównaniu do jego pierwszej edycji na uzyskanie dotacji może teraz liczyć więcej gmin, bo resort zdecydował, że o budżetowe dofinansowanie mogą starać się gminy mające do 40 tys. mieszkańców, podczas gdy wcześniej limit wynosił 20 tys. Bez zmian pozostały natomiast pozostałe warunki konkursu. Wsparcie na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych u seniorów lub objęcie nimi osób, które do tej pory z nich nie korzystały, mogą otrzymać samorządy realizujące te działania samodzielnie i zatrudniające opiekunki na etacie.

Jednocześnie w odpowiedzi na wątpliwości gmin, które pojawiły się po pierwszym konkursie, MRPiPS wyjaśnia, że dofinansowaniu podlega 50 proc. kosztów zatrudnienia opiekunki, czyli jej wynagrodzenia wraz z pochodnymi, takimi jak nagrody czy trzynastka, za jedną godzinę usług. Co więcej, jeżeli osoba ma już przyznane usługi opiekuńcze np. w wymiarze czterech godzin, a gmina chce zwiększyć pomoc o kolejne dwie godziny, to dofinansowanie w ramach programu liczone jest jedynie z tych dodatkowych. Samorządy powinny też pamiętać, że w sytuacji, gdy dzięki środkom z programu senior ma przyznawane dodatkowe godziny usług, konieczne jest wydanie decyzji administracyjnej w tej sprawie.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane