statystyki

Spór o bon wychowawczy w Nysie będzie miał ciąg dalszy

autor: Michalina Topolewska14.03.2018, 18:00
Miasto nie zamierza wprowadzać żadnych zmian w uchwale i bon będzie przyznawany na dotychczasowych zasadach.

Miasto nie zamierza wprowadzać żadnych zmian w uchwale i bon będzie przyznawany na dotychczasowych zasadach.źródło: ShutterStock

Nysa zapowiada walkę o uchylenie wyroku, który zakwestionował obowiązujące w mieście zasady przyznawania świadczeń dla rodzin, dające pierwszeństwo w ich uzyskaniu małżeństwom.

Bon wychowawczy to wynoszące 500 zł miesięcznie świadczenie, które przysługuje mieszkańcowi Nysy na każde drugie i kolejne dziecko w wieku 1–6 lat. Nie każdy ma jednak szansę uzyskać pomoc finansową ze strony samorządu, bo w uchwale podjętej przez radę miasta zapisano, że pierwszeństwo mają rodzice pozostający w związku małżeńskim. To właśnie ten warunek stał się powodem skargi, jaką do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Opolu złożył jeden z rodziców oraz dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Zarzucali w niej, że przyjęte w uchwale zasady naruszają konstytucyjną zasadę równości, bo dyskryminują dzieci urodzone i wychowywane poza małżeństwem.

Rozstrzygnięcie w tej sprawie zapadło 27 lutego br. (sygn. akt II SA/Op 67/17). WSA w Opolu orzekł, że uchwała nyskich radnych jest nieważna. Miasto wprawdzie broniło się, że celem przyjętych preferencji jest wspieranie rodzin pełnych, zaradnych życiowo i aktywnych zawodowo, ale sąd podzielił argumentację przedstawioną przez RPO. Podkreślił, że wykluczenie innych niż małżeństwa rodzin z prawa do bonu jest niezgodne z konstytucją. Dodatkowo wskazał, że podstawą do przyznania bonu jest ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1952 ze zm.), a zgodnie z jej przepisami pomoc publiczna jest kierowana do osób, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb. Trudno jest natomiast racjonalnie uzasadnić, że wymagają jej małżeństwa, a nieformalne związki – nie.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane