statystyki

Odszkodowanie tylko za ustawowy okres wypowiedzenia

08.03.2018, 16:00
Odszkodowanie może zostać zasądzone w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, jednak nie niższej niż za okres wypowiedzenia.

Odszkodowanie może zostać zasądzone w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, jednak nie niższej niż za okres wypowiedzenia.źródło: ShutterStock

Umowa o pracę może przewidywać dłuższy okres wypowiedzenia (niż ustawowy). Jakie odszkodowanie należy się pracownikowi w przypadku niezgodnego z prawem wymówienia takiej umowy? Czy będzie ono odpowiadało wysokości wynagrodzenia za cały okres wypowiedzenia określony umownie, czy maksymalnie za okres trzech miesięcy (zgodnie z kodeksem pracy)?

Robert Stępień radca prawny, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski Paruch:

Odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia przysługuje w takim przypadku w wysokości nie niższej niż wynagrodzenie za ustawowy okres wypowiedzenia, a maksymalnie za trzy miesiące. Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdy strony wyraźnie zastrzegły w umowie, że odszkodowanie będzie przysługiwało w wysokości wynagrodzenia za wydłużony okres wypowiedzenia. Jeśli strony, wydłużając go umownie, nie przewidziały rekompensaty w wysokości odpowiadającej temu wydłużonemu okresowi, pracownik może się domagać jedynie odszkodowania w maksymalnej wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2015 r. (sygn. akt II PK 176/14).


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane