statystyki

Odszkodowanie tylko za ustawowy okres wypowiedzenia

08.03.2018, 16:00
Odszkodowanie może zostać zasądzone w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, jednak nie niższej niż za okres wypowiedzenia.

Odszkodowanie może zostać zasądzone w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, jednak nie niższej niż za okres wypowiedzenia.źródło: ShutterStock

Umowa o pracę może przewidywać dłuższy okres wypowiedzenia (niż ustawowy). Jakie odszkodowanie należy się pracownikowi w przypadku niezgodnego z prawem wymówienia takiej umowy? Czy będzie ono odpowiadało wysokości wynagrodzenia za cały okres wypowiedzenia określony umownie, czy maksymalnie za okres trzech miesięcy (zgodnie z kodeksem pracy)?

Robert Stępień radca prawny, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski Paruch:

Odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia przysługuje w takim przypadku w wysokości nie niższej niż wynagrodzenie za ustawowy okres wypowiedzenia, a maksymalnie za trzy miesiące. Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdy strony wyraźnie zastrzegły w umowie, że odszkodowanie będzie przysługiwało w wysokości wynagrodzenia za wydłużony okres wypowiedzenia. Jeśli strony, wydłużając go umownie, nie przewidziały rekompensaty w wysokości odpowiadającej temu wydłużonemu okresowi, pracownik może się domagać jedynie odszkodowania w maksymalnej wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2015 r. (sygn. akt II PK 176/14).


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane