statystyki

Tylko jedna działalność z obowiązkowymi składkami

autor: Anna Kwiatkowska10.03.2018, 13:00
W opisywanej sytuacji przedsiębiorca będzie miał obowiązek opłacać podwójną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

W opisywanej sytuacji przedsiębiorca będzie miał obowiązek opłacać podwójną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.źródło: ShutterStock

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Ostatnio kolega zaproponował mi założenie z nim spółki cywilnej, w której prowadzilibyśmy już innego rodzaju działalność. Czy będę musiał płacić składki podwójnie?

Wspólnik spółki cywilnej w takim przypadku nie będzie musiał opłacać dodatkowych składek na ubezpieczenie społeczne, ale będzie zobowiązany do opłacania podwójnej składki na ubezpieczenia zdrowotne.

Jak zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2008 r. (sygn. akt I UK 296/07), udział wspólnika w spółce cywilnej nie stanowi tytułu do ubezpieczenia społecznego, ponieważ spółka jest tylko wewnętrznym zobowiązaniem wspólników (umową) i z braku podmiotowości prawnej nie prowadzi działalności gospodarczej. Podkreślił, że wspólnik spółki ma więc własny tytuł do ubezpieczenia – jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą – a ubezpieczeniu społecznemu nie podlega uczestnictwo w spółce, lecz prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane