Po śmierci rodzica 500+ otrzyma drugi

autor: Michalina Topolewska07.03.2018, 20:00
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia wychowawczego

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia wychowawczegoźródło: ShutterStock

Ojciec powinien mieć przyznane świadczenie wychowawcze od momentu przejęcia opieki nad dzieckiem po śmierci jego matki, a nie od dnia uprawomocnienia wyroku, w którym powierzono mu władzę rodzicielską.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia wychowawczego. Początkowo prawo do niego przysługiwało matce dziecka, której sąd okręgowy na podstawie wyroku rozwodowego powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jednocześnie ojcu została ona ograniczona w taki sposób, że mógł współdecydować o istotnych sprawach córki, takich jak wybór sposobu leczenia na wypadek choroby, szkoły i kierunku kształcenia oraz spędzania wolnego czasu.

Sytuacja zmieniła się po śmierci matki. Wtedy opiekę nad córką przejął ojciec i zgłosił się do gminy po przyznanie świadczenia wychowawczego. Wprawdzie pieniądze z rządowego programu otrzymał, ale zakwestionował datę, od której stał się do wsparcia uprawniony. Samorząd przyznał mu bowiem świadczenie od 26 kwietnia 2017 r., czyli dnia, w którym uprawomocniło się postanowienie sądu rejonowego, które zmieniało zapisy wcześniejszego wyroku rozwodowego. Na jego mocy ojcu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej nad córką.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane