statystyki

Po śmierci rodzica 500+ otrzyma drugi

autor: Michalina Topolewska07.03.2018, 20:00
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia wychowawczego

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia wychowawczegoźródło: ShutterStock

Ojciec powinien mieć przyznane świadczenie wychowawcze od momentu przejęcia opieki nad dzieckiem po śmierci jego matki, a nie od dnia uprawomocnienia wyroku, w którym powierzono mu władzę rodzicielską.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia wychowawczego. Początkowo prawo do niego przysługiwało matce dziecka, której sąd okręgowy na podstawie wyroku rozwodowego powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jednocześnie ojcu została ona ograniczona w taki sposób, że mógł współdecydować o istotnych sprawach córki, takich jak wybór sposobu leczenia na wypadek choroby, szkoły i kierunku kształcenia oraz spędzania wolnego czasu.

Sytuacja zmieniła się po śmierci matki. Wtedy opiekę nad córką przejął ojciec i zgłosił się do gminy po przyznanie świadczenia wychowawczego. Wprawdzie pieniądze z rządowego programu otrzymał, ale zakwestionował datę, od której stał się do wsparcia uprawniony. Samorząd przyznał mu bowiem świadczenie od 26 kwietnia 2017 r., czyli dnia, w którym uprawomocniło się postanowienie sądu rejonowego, które zmieniało zapisy wcześniejszego wyroku rozwodowego. Na jego mocy ojcu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej nad córką.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane