statystyki

Jeszcze skuteczniejsza ochrona ciężarnych przed zwolnieniem

autor: Łukasz Guza26.02.2018, 07:17; Aktualizacja: 26.02.2018, 09:02
ciąża, kobieta w ciąży

Zdaniem TSUE dopuszczalne jest rozwiązanie umowy z ciężarną w ramach zwolnień grupowych, jeśli przepis krajowy tak przewiduje, a pracodawca przedstawił uzasadnione powodyźródło: ShutterStock

 Przepisy krajowe państw członkowskich UE powinny efektywnie chronić kobiety w ciąży przed zwolnieniem. Zapewnienie im możliwości przywrócenia do pracy w razie bezprawnego rozwiązania umowy oraz wypłata wynagrodzenia za czas pozostawania bez etatu nie są wystarczające. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa, którą zajmował się TSUE, dotyczyła Hiszpanki, która w 2013 r. straciła pracę w ramach zwolnień grupowych (choć była wówczas w ciąży). Kobieta zaskarżyła decyzję firmy do sądu pracy, ale ten nie uwzględnił jej powództwa. Z kolei sąd apelacyjny powziął wątpliwości co do zgodności hiszpańskich przepisów z dyrektywą 92/85/EWG z 19 października 1992 r. w sprawie wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, pracownic, które niedawno rodziły i karmiących piersią (Dz.U. 1992, L 348, s. 1). Skierował w tej sprawie pytania do Trybunału. Ten orzekł m.in., że dopuszczalne jest rozwiązanie umowy z ciężarną w ramach zwolnień grupowych, jeśli przepis krajowy tak przewiduje, a pracodawca przedstawił uzasadnione powody.

To rozstrzygnięcie nie ma szczególnego znaczenia dla polskich pracownic – w omawianym zakresie krajowe przepisy chronią bowiem ciężarne lepiej niż przewiduje to dyrektywa (w ramach procedury zwolnień grupowych takim pracownicom można jedynie wręczać wypowiedzenia zmieniające warunki pracy).


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane