statystyki

Jeszcze skuteczniejsza ochrona ciężarnych przed zwolnieniem

autor: Łukasz Guza26.02.2018, 07:17; Aktualizacja: 26.02.2018, 09:02
ciąża, kobieta w ciąży

Zdaniem TSUE dopuszczalne jest rozwiązanie umowy z ciężarną w ramach zwolnień grupowych, jeśli przepis krajowy tak przewiduje, a pracodawca przedstawił uzasadnione powodyźródło: ShutterStock

 Przepisy krajowe państw członkowskich UE powinny efektywnie chronić kobiety w ciąży przed zwolnieniem. Zapewnienie im możliwości przywrócenia do pracy w razie bezprawnego rozwiązania umowy oraz wypłata wynagrodzenia za czas pozostawania bez etatu nie są wystarczające. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa, którą zajmował się TSUE, dotyczyła Hiszpanki, która w 2013 r. straciła pracę w ramach zwolnień grupowych (choć była wówczas w ciąży). Kobieta zaskarżyła decyzję firmy do sądu pracy, ale ten nie uwzględnił jej powództwa. Z kolei sąd apelacyjny powziął wątpliwości co do zgodności hiszpańskich przepisów z dyrektywą 92/85/EWG z 19 października 1992 r. w sprawie wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, pracownic, które niedawno rodziły i karmiących piersią (Dz.U. 1992, L 348, s. 1). Skierował w tej sprawie pytania do Trybunału. Ten orzekł m.in., że dopuszczalne jest rozwiązanie umowy z ciężarną w ramach zwolnień grupowych, jeśli przepis krajowy tak przewiduje, a pracodawca przedstawił uzasadnione powody.

To rozstrzygnięcie nie ma szczególnego znaczenia dla polskich pracownic – w omawianym zakresie krajowe przepisy chronią bowiem ciężarne lepiej niż przewiduje to dyrektywa (w ramach procedury zwolnień grupowych takim pracownicom można jedynie wręczać wypowiedzenia zmieniające warunki pracy).


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane