statystyki

Rezygnują z pracy przez ustawę o jawności: Powiatowe zespoły mają problemy

autor: Michalina Topolewska22.02.2018, 06:29; Aktualizacja: 22.02.2018, 07:25
kontrola, urzędnik

O tym, że nowe przepisy mogą utrudnić działalność wielu zespołów, ZPP alarmował podczas styczniowego posiedzenia zespołu ds. ochrony zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnegoźródło: ShutterStock

662 osoby, które zajmują się orzekaniem o niepełnosprawności w 111 powiatowych zespołach, zapowiedziały rezygnację z pełnionej funkcji, jeśli wprowadzony zostanie obowiązek składania oświadczeń majątkowych.

Tak wynika z danych zebranych przez Związek Powiatów Polskich (ZPP), który sprawdził, jakie konsekwencje może przynieść wprowadzenie ustawy o jawności życia publicznego. Obecnie trwają prace nad jej projektem, a jeden z zawartych w nim przepisów przewiduje, że informacje o swojej sytuacji materialnej będą musieli przedstawiać m.in. członkowie wojewódzkich i powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Wprawdzie oświadczenia te nie będą podawane do publicznej wiadomości, ale i tak część wchodzących w ich skład osób – zwłaszcza lekarzy – zapowiedziała, że zamierza w związku z tym zrezygnować. To zaś może spowodować poważne problemy kadrowe w zespołach, którym już teraz trudno znaleźć specjalistów chętnych do współpracy.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (15)

  • ujawnić majątek,boją się,bo mają majątek bez (2018-02-22 15:32) Zgłoś naruszenie 1914

    pokrycia legalnego zarobkowania i tu znajduje się kruczek bogacenia się kosztem chorych lub zdrowych chorych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • j.(2018-02-22 17:09) Zgłoś naruszenie 183

    Ja też podpadam pod tą durną ustawę i jak wejdzie w życie to będę musiał składać oświadczenie majątkowe. Tylko nie rozumiem sensu tych oświadczeń w stosunku do szerokiego kręgu osób poza takimi, które rzeczywiście są na "świeczniku" i od których dużo zależy. Zresztą, gdybym był taki podły, że wziąłbym "w łapę", to chyba nie byłbym taki głupi, żeby to wpłacić na swoje konto w banku i następnie wykazywać w oświadczeniu majątkowym. Czy to rzeczywiście ma służyć walce z korupcją i powszechnej transparentności tego, co się dzieje w sferze publicznej? A może chodzi o coś innego... Może chodzi o to, żeby w razie potrzeby władza miała na jak największą grupę obywateli haka?... Za nie złożenie, albo złożenie wadliwego oświadczenia grozi.... pięć lat więzienia!!! Czytałem wzór oświadczenia i powiedzieć, że poprawnie to oświadczenie wypełnić nie jest łatwo, to nic nie powiedzieć. Łatwo się pomylić, albo źle zinterpretować przepisy i czegoś nie wpisać, albo źle wpisać, zwłaszcza jak ktoś ma nie tyle wielkie, co zróżnicowane aktywa i pasywa (akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, udziały w spółkach, albo w nieruchomościach, kredyty, pożyczki itd.) A może być tak, że jeśli ktoś zobowiązany do składania oświadczenia pójdzie na antyrządową demonstrację, czy po prostu nie będzie się krył z krytyczną oceną tego, co obecna władza wyprawia, no to wtedy przyjrzą się dokładnie oświadczeniu majątkowemu takiej osoby i... może coś tam znajdą. Jeśli tak, to grozi pięć lat odsiadki i politycy partii rządzącej będą w TVP wygłaszać płomienne mowy o tym, że "prawo obowiązuje wszystkich!". Oczywiście jeśli będziemy iść przez życie z okrzykiem; "Brawo PiS!" na ustach to może nie będą tak bardzo prześwietlać naszych oświadczeń majątkowych. A więc wyłania się z tego mocny przekaz: "Chcesz mieć spokój, to nie krytykuj władzy!" No i może chodzi o to, żebyśmy mieli na takich warunkach "spokój", a nie o walkę z korupcją, bo łapówkarze pewnie już wiedzą, jak sobie z obowiązkiem składania oświadczeń poradzić, żeby się nie wpakować w tarapaty, a kłopoty może mieć ktoś, kto z korupcją nie ma nic wspólnego...

    Odpowiedz
  • inwalida(2018-02-22 15:37) Zgłoś naruszenie 178

    Orzecznicy to najgorszy sort

    Odpowiedz
  • Trzeba zrobić jak w Szwecji(2018-02-22 13:02) Zgłoś naruszenie 718

    Każdy Obywatel składa szczegółowe oświadczenie o stanie dochodów i ich źródłach, majątku, gotówki, ruchomości i nieruchomości, kolekcjach itp...i każdy ma możliwość wglądu przez Internet do owych oświadczeń. Wówczas i Władza wie co i jak z Obywatelem, a i przestępcy nie nękają niepotrzebnie Ubogich tylko Bogaczy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • realny(2018-02-22 15:59) Zgłoś naruszenie 66

    Niedługo wszystko trzeba będzie ujawniać, a przepraszam, kto kogo utrzymuje w tym państwie?!!! W odniesieniu do powyższej wypowiedzi, czy policja jest tam tak "sprawna" jak u nas?. Kto zapewni bezpieczeństwo podatnikom. ... Zapewne misiu gogo.

    Odpowiedz
  • bolo(2018-02-22 17:40) Zgłoś naruszenie 68

    Przecież Polska `to nie Szwecja. Jak ci nie pasuje to wyprowadź się do Szwecji...

    Odpowiedz
  • StanSpoczyn(2018-02-22 18:13) Zgłoś naruszenie 52

    Dokończyć rozliczenie "ośmionicę wałbrzyską" Panie Prokuratorze Krajowy były Pośle z Wałbrzycha z "wyboru" wykorzystać materiał z białego wywianu do ustaleń nie ujawnionych źródeł na wstępie te 662 osoby z artkułu + orzecznicy z ZUS z zeznań podatkowych...

    Odpowiedz
  • Zdzich(2018-02-22 21:18) Zgłoś naruszenie 54

    Najbardziej się rozbawilem czytając że inspektorzy inspekcji rządowych też będą składać oświadczenia - przecież większość odejdzie z pracy bo nie chcą się afiszowac z majątkiem. Już teraz chętnych do pracy nie ma - ok. 3% konkursów kończy się zatrudnieniem ale na krótki czas...bo za 2500 zł brutto nikt nie chce robić. Powodzenia życzę twórcom ustawy...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • JaBaTySz(2018-02-23 20:15) Zgłoś naruszenie 21

    Kolejna miotełka dobrej zmiany dla oczyszczenia przestrzeni publicznej.

    Odpowiedz