statystyki

Rezygnują z pracy przez ustawę o jawności: Powiatowe zespoły mają problemy

autor: Michalina Topolewska22.02.2018, 06:29; Aktualizacja: 22.02.2018, 07:25
kontrola, urzędnik

O tym, że nowe przepisy mogą utrudnić działalność wielu zespołów, ZPP alarmował podczas styczniowego posiedzenia zespołu ds. ochrony zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnegoźródło: ShutterStock

662 osoby, które zajmują się orzekaniem o niepełnosprawności w 111 powiatowych zespołach, zapowiedziały rezygnację z pełnionej funkcji, jeśli wprowadzony zostanie obowiązek składania oświadczeń majątkowych.

Tak wynika z danych zebranych przez Związek Powiatów Polskich (ZPP), który sprawdził, jakie konsekwencje może przynieść wprowadzenie ustawy o jawności życia publicznego. Obecnie trwają prace nad jej projektem, a jeden z zawartych w nim przepisów przewiduje, że informacje o swojej sytuacji materialnej będą musieli przedstawiać m.in. członkowie wojewódzkich i powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Wprawdzie oświadczenia te nie będą podawane do publicznej wiadomości, ale i tak część wchodzących w ich skład osób – zwłaszcza lekarzy – zapowiedziała, że zamierza w związku z tym zrezygnować. To zaś może spowodować poważne problemy kadrowe w zespołach, którym już teraz trudno znaleźć specjalistów chętnych do współpracy.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (15)

  • ujawnić majątek,boją się,bo mają majątek bez (2018-02-22 15:32) Zgłoś naruszenie 1914

    pokrycia legalnego zarobkowania i tu znajduje się kruczek bogacenia się kosztem chorych lub zdrowych chorych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • j.(2018-02-22 17:09) Zgłoś naruszenie 183

    Ja też podpadam pod tą durną ustawę i jak wejdzie w życie to będę musiał składać oświadczenie majątkowe. Tylko nie rozumiem sensu tych oświadczeń w stosunku do szerokiego kręgu osób poza takimi, które rzeczywiście są na "świeczniku" i od których dużo zależy. Zresztą, gdybym był taki podły, że wziąłbym "w łapę", to chyba nie byłbym taki głupi, żeby to wpłacić na swoje konto w banku i następnie wykazywać w oświadczeniu majątkowym. Czy to rzeczywiście ma służyć walce z korupcją i powszechnej transparentności tego, co się dzieje w sferze publicznej? A może chodzi o coś innego... Może chodzi o to, żeby w razie potrzeby władza miała na jak największą grupę obywateli haka?... Za nie złożenie, albo złożenie wadliwego oświadczenia grozi.... pięć lat więzienia!!! Czytałem wzór oświadczenia i powiedzieć, że poprawnie to oświadczenie wypełnić nie jest łatwo, to nic nie powiedzieć. Łatwo się pomylić, albo źle zinterpretować przepisy i czegoś nie wpisać, albo źle wpisać, zwłaszcza jak ktoś ma nie tyle wielkie, co zróżnicowane aktywa i pasywa (akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, udziały w spółkach, albo w nieruchomościach, kredyty, pożyczki itd.) A może być tak, że jeśli ktoś zobowiązany do składania oświadczenia pójdzie na antyrządową demonstrację, czy po prostu nie będzie się krył z krytyczną oceną tego, co obecna władza wyprawia, no to wtedy przyjrzą się dokładnie oświadczeniu majątkowemu takiej osoby i... może coś tam znajdą. Jeśli tak, to grozi pięć lat odsiadki i politycy partii rządzącej będą w TVP wygłaszać płomienne mowy o tym, że "prawo obowiązuje wszystkich!". Oczywiście jeśli będziemy iść przez życie z okrzykiem; "Brawo PiS!" na ustach to może nie będą tak bardzo prześwietlać naszych oświadczeń majątkowych. A więc wyłania się z tego mocny przekaz: "Chcesz mieć spokój, to nie krytykuj władzy!" No i może chodzi o to, żebyśmy mieli na takich warunkach "spokój", a nie o walkę z korupcją, bo łapówkarze pewnie już wiedzą, jak sobie z obowiązkiem składania oświadczeń poradzić, żeby się nie wpakować w tarapaty, a kłopoty może mieć ktoś, kto z korupcją nie ma nic wspólnego...

    Odpowiedz
  • inwalida(2018-02-22 15:37) Zgłoś naruszenie 178

    Orzecznicy to najgorszy sort

    Odpowiedz
  • Trzeba zrobić jak w Szwecji(2018-02-22 13:02) Zgłoś naruszenie 718

    Każdy Obywatel składa szczegółowe oświadczenie o stanie dochodów i ich źródłach, majątku, gotówki, ruchomości i nieruchomości, kolekcjach itp...i każdy ma możliwość wglądu przez Internet do owych oświadczeń. Wówczas i Władza wie co i jak z Obywatelem, a i przestępcy nie nękają niepotrzebnie Ubogich tylko Bogaczy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • realny(2018-02-22 15:59) Zgłoś naruszenie 66

    Niedługo wszystko trzeba będzie ujawniać, a przepraszam, kto kogo utrzymuje w tym państwie?!!! W odniesieniu do powyższej wypowiedzi, czy policja jest tam tak "sprawna" jak u nas?. Kto zapewni bezpieczeństwo podatnikom. ... Zapewne misiu gogo.

    Odpowiedz
  • bolo(2018-02-22 17:40) Zgłoś naruszenie 68

    Przecież Polska `to nie Szwecja. Jak ci nie pasuje to wyprowadź się do Szwecji...

    Odpowiedz
  • StanSpoczyn(2018-02-22 18:13) Zgłoś naruszenie 52

    Dokończyć rozliczenie "ośmionicę wałbrzyską" Panie Prokuratorze Krajowy były Pośle z Wałbrzycha z "wyboru" wykorzystać materiał z białego wywianu do ustaleń nie ujawnionych źródeł na wstępie te 662 osoby z artkułu + orzecznicy z ZUS z zeznań podatkowych...

    Odpowiedz
  • Zdzich(2018-02-22 21:18) Zgłoś naruszenie 54

    Najbardziej się rozbawilem czytając że inspektorzy inspekcji rządowych też będą składać oświadczenia - przecież większość odejdzie z pracy bo nie chcą się afiszowac z majątkiem. Już teraz chętnych do pracy nie ma - ok. 3% konkursów kończy się zatrudnieniem ale na krótki czas...bo za 2500 zł brutto nikt nie chce robić. Powodzenia życzę twórcom ustawy...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • JaBaTySz(2018-02-23 20:15) Zgłoś naruszenie 21

    Kolejna miotełka dobrej zmiany dla oczyszczenia przestrzeni publicznej.

    Odpowiedz