statystyki

Zakaz handlu: Co to jest niedziela?

autor: Agata Mierzwa22.02.2018, 10:15; Aktualizacja: 22.02.2018, 10:19
Kalendarz

Kalendarzźródło: ShutterStock

Mimo zmian w przepisach od marca kodeks pracy nadal będzie zawierał uniwersalną definicję doby niedzielnej. I ta może mieć zastosowanie do pracowników handlu.

W związku uchwaleniem ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. poz. 305; dalej: ustawa o ograniczeniu handlu) rozwinęła się dyskusja, czy definicja doby niedzielnej dla handlu znajduje się w tej ustawie czy też nadal obowiązuje ta z kodeksu pracy. [Pisaliśmy o tym w tygodniku Kadry i Płace 8 lutego – „Jedna czy dwie definicje doby niedzielnej dla handlu? Wciąż nie wiadomo”, DGP nr 28/2018 – red.]. Wydaje się, że ustawa o ograniczeniu handlu nie wprowadza definicji niedzieli na potrzeby rozliczania czasu pracy pracowników handlu. Ustawa ta dotyczy bowiem innej sfery – ograniczenia działalności przedsiębiorców w pewnym zakresie – i nie była pomyślana jako regulacja z zakresu prawa pracy, co podkreślali sami projektodawcy i na co wskazywano w późniejszych opiniach – m.in. Głównego Inspektoratu Pracy – do projektu. To oznaczałoby, że ustawa określa ramy czasowe obowiązywania zakazu handlu, ale nie definiuje, co jest niedzielą dla potrzeb rozliczenia czasu pracy. Choć zmienia niektóre przepisy kodeksu pracy, w tym art. 1519 par. 2, definiujący dobę niedzielną na potrzeby rozliczania czasu pracy poprzez dodanie w nim odniesienia do przypadków dozwolonej pracy w niedziele (określonych w art. 15110 k.p.). Z literalnego brzmienia tego przepisu po zmianie będzie wynikać, że praca w dobie niedzielnej od 6.00 do 6.00 dotyczy tylko pracy określonej w art. 15110 k.p. Lista zawarta w tym przepisie nie zawiera pracy w handlu. A zatem definicja ta nie będzie dotyczyć pracy w handlu.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Obserwator(2018-02-22 17:44) Zgłoś naruszenie 22

    Szanowni Państwo. Obowiązuje obecnie ustawa o dniach wolny od pracy., uchwalona w czasach stalinowskich, w 1951 r. Zgodnie z nią w niedziela i niektóre święta są wolne od pracy. Ustawę tę wykonywać ma premier i ministrowie. Proszę więc zapytać, czemu mamy ustawę, która jest nie przestrzegana i nie ma z tego żadnych konsekwencji. A dodatkowo tworzy się jakieś inne ustawy, które są niepotrzebne. Bo stosowana ustawa ma już prawie 70 lat.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane