Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski przekazał Ministerstwu Zdrowia ponad 3,8 tys. podpisów złożonych pod Kartą Praw Kobiety Rodzącej, którą przygotowało jego biuro.

Karta zwraca uwagę na konieczność ustawowych rozwiązań dotyczących całościowego systemu opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem, od którego Ministerstwo Zdrowia odstąpiło w 2002 r., nie wprowadzając w zamian standardów opieki okołoporodowej, nad którymi prace nadal trwają.

Rzecznik poinformował o podjęciu decyzji opracowania i udostępnienia opinii publicznej Białej Księgi, w której zostaną zawarte wszystkie jego wystąpienia obecnej kadencji w sprawie ochrony zdrowia, a także odpowiedzi przesłane przez resort zdrowia.

Karta Praw Kobiety Rodzącej powstała pod kierunkiem prof. Janusza Szymborskiego, pełnomocnika RPO ds. rodziny. Jego zdaniem opieka zdrowotna nad kobietami ciężarnymi w ostatnich latach znacząco pogorszyła się, co w 2007 r. doprowadziło do zahamowania spadku umieralności niemowląt.

Ponadto gwarantuje ona m.in. prawo do bezpłatnego porodu z udziałem wykwalifikowanego personelu i z uwzględnieniem życzeń kobiety dotyczących stosowanych procedur położniczych. Oznacza to, że jeżeli nie występują przeciwwskazania medyczne, kobieta rodząca ma prawo do ochrony przed bólem, wsparcia psychologicznego, obecności męża lub innej bliskiej osoby.

Zgodnie z zapisami karty bezpieczny poród to taki, podczas którego kobiecie rodzącej zapewnia się poszanowanie i ochronę jej godności, intymność, odpowiednie informacje o stanie zdrowia własnym i dziecka oraz o przysługujących im prawach. W karcie położony jest też nacisk na wczesny kontakt matki z dzieckiem, który jest warunkiem bezpieczeństwa matki w okresie połogu i bezpieczeństwa dziecka w okresie adaptacji po porodzie.

Karta zapewniać ma też prawo do wszelkich procedur diagnostyczno- leczniczych, do których mają dostęp kobiety w innych krajach UE.

Uwzględniono w niej również prawo wnoszenia roszczeń odnośnie procedur medycznych oraz warunków, w jakich świadczona jest opieka nad kobietą ciężarną, rodzącą i dzieckiem.

Zdaniem RPO przyszli rodzice mają prawo do odwołania się od decyzji lekarzy w sprawie planowanych procedur medycznych, a odwołania powinny być rozpatrzone w odpowiednim czasie, by możliwe było skorzystanie z pozytywnych dla matki i dziecka rozstrzygnięć.