statystyki

Starostowie chcą wyższej dotacji dla domów pomocy

autor: Michalina Topolewska21.02.2018, 20:00
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Powiaty mają ograniczone możliwości podniesienia wynagrodzeń.źródło: ShutterStock

Zbyt niski poziom dofinansowania do pobytu w domach pomocy społecznej (DPS) osób umieszczonych w nich przed 2004 r. powoduje, że placówkom brakuje na remonty i podwyżki wynagrodzeń personelu.

Na problem ten zwracają uwagę starostowie województwa lubuskiego, którzy podczas ostatniego konwentu przyjęli stanowisko w sprawie zwiększenia budżetowej dotacji dla podopiecznych DPS. Przypominają w nim, że do 1 stycznia 2004 r. powiat otrzymywał na każdego mieszkańca placówki dotację z budżetu państwa, a dodatkowo pobierana była od nich opłata.

Ta sytuacja zmieniła się po wejściu w życie ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U z 2017 r. poz. 1453 ze zm.). Zgodnie z jej art. 87 wprowadzone zostały dwie kategorie mieszkańców oraz dwa sposoby finansowania ich pobytu. W przypadku osób przyjętych do DPS przed 1 stycznia 2004 r. lub posiadających skierowanie do placówki wydane przed tą datą, zachowane zostały dotychczasowe zasady pokrywania kosztów ich pobytu. Natomiast w odniesieniu do pensjonariuszy, którzy trafili do DPS po 2004 r., jest on finansowany z dochodu seniora oraz opłaty wnoszonej przez rodzinę i gminę.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane