statystyki

Starostowie chcą wyższej dotacji dla domów pomocy

autor: Michalina Topolewska21.02.2018, 20:00
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Powiaty mają ograniczone możliwości podniesienia wynagrodzeń.źródło: ShutterStock

Zbyt niski poziom dofinansowania do pobytu w domach pomocy społecznej (DPS) osób umieszczonych w nich przed 2004 r. powoduje, że placówkom brakuje na remonty i podwyżki wynagrodzeń personelu.

Na problem ten zwracają uwagę starostowie województwa lubuskiego, którzy podczas ostatniego konwentu przyjęli stanowisko w sprawie zwiększenia budżetowej dotacji dla podopiecznych DPS. Przypominają w nim, że do 1 stycznia 2004 r. powiat otrzymywał na każdego mieszkańca placówki dotację z budżetu państwa, a dodatkowo pobierana była od nich opłata.

Ta sytuacja zmieniła się po wejściu w życie ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U z 2017 r. poz. 1453 ze zm.). Zgodnie z jej art. 87 wprowadzone zostały dwie kategorie mieszkańców oraz dwa sposoby finansowania ich pobytu. W przypadku osób przyjętych do DPS przed 1 stycznia 2004 r. lub posiadających skierowanie do placówki wydane przed tą datą, zachowane zostały dotychczasowe zasady pokrywania kosztów ich pobytu. Natomiast w odniesieniu do pensjonariuszy, którzy trafili do DPS po 2004 r., jest on finansowany z dochodu seniora oraz opłaty wnoszonej przez rodzinę i gminę.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane