statystyki

500 plus: Gmina powinna dokładnie wyjaśnić składkowe rozbieżności

autor: Michalina Topolewska21.02.2018, 07:24; Aktualizacja: 21.02.2018, 08:06
WSA podzielił stawiane przez matkę zarzuty i uchylił decyzje zarówno gminy, jak i SKO.

WSA podzielił stawiane przez matkę zarzuty i uchylił decyzje zarówno gminy, jak i SKO.źródło: ShutterStock

Organ przyznający świadczenia nie może uznać, że jedynym wiarygodnym źródłem informacji są dane z systemu informatycznego ZUS, jeśli różnią się one od kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne wskazanej w dokumentach przedstawionych przez rodzica.

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Białymstoku, który rozpatrywał skargę w sprawie o uzyskanie 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinie na nowy okres świadczeniowy. Gmina odmówiła jego przyznania z uwagi na przekroczone kryterium dochodowe, które w takim przypadku trzeba spełnić. Matka nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem i zarzuciła samorządowi nieprawidłowy sposób obliczenia wysokości dochodu rodziny.

Jej zdaniem błędnie została ustalona kwota składek na ubezpieczenia zdrowotne, które są potrącone od dochodu. Z danych uzyskanych przez gminę z systemu informatycznego ZUS wynikało, że zapłacone przez rodzica w 2016 r. składki wynosiły 3881,29 zł, natomiast z jej obliczeń – opartych o zeznanie podatkowe za ten rok – wychodziło, że było to 3990,11 zł.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) nie uwzględniło jednak odwołania matki, uznając, że organ pierwszej instancji prawidłowo wyliczył dochód rodziny, gdyż potrzebne do tego dane uzyskał z systemu informatycznego.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2018-02-21 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    "każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury -gdzie się Ci spracowani ludzie mają podziać?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane