statystyki

500 plus: Gmina powinna dokładnie wyjaśnić składkowe rozbieżności

autor: Michalina Topolewska21.02.2018, 07:24; Aktualizacja: 21.02.2018, 08:06
WSA podzielił stawiane przez matkę zarzuty i uchylił decyzje zarówno gminy, jak i SKO.

WSA podzielił stawiane przez matkę zarzuty i uchylił decyzje zarówno gminy, jak i SKO.źródło: ShutterStock

Organ przyznający świadczenia nie może uznać, że jedynym wiarygodnym źródłem informacji są dane z systemu informatycznego ZUS, jeśli różnią się one od kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne wskazanej w dokumentach przedstawionych przez rodzica.

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Białymstoku, który rozpatrywał skargę w sprawie o uzyskanie 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinie na nowy okres świadczeniowy. Gmina odmówiła jego przyznania z uwagi na przekroczone kryterium dochodowe, które w takim przypadku trzeba spełnić. Matka nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem i zarzuciła samorządowi nieprawidłowy sposób obliczenia wysokości dochodu rodziny.

Jej zdaniem błędnie została ustalona kwota składek na ubezpieczenia zdrowotne, które są potrącone od dochodu. Z danych uzyskanych przez gminę z systemu informatycznego ZUS wynikało, że zapłacone przez rodzica w 2016 r. składki wynosiły 3881,29 zł, natomiast z jej obliczeń – opartych o zeznanie podatkowe za ten rok – wychodziło, że było to 3990,11 zł.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) nie uwzględniło jednak odwołania matki, uznając, że organ pierwszej instancji prawidłowo wyliczył dochód rodziny, gdyż potrzebne do tego dane uzyskał z systemu informatycznego.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2018-02-21 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    "każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury -gdzie się Ci spracowani ludzie mają podziać?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane