statystyki

Późniejsza wizyta lekarska nie oznacza braku becikowego

autor: Michalina Topolewska15.02.2018, 18:30
Dziecko, pieniądze

Zgodnie z wyrokiem TK wypełnienie obowiązku poddania się opiece lekarskiej nie może być oceniane z pominięciem ustaleń co do obiektywnych możliwości jego realizacji w terminie wskazanym przez ustawodawcę.źródło: ShutterStock

Mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że becikowe przysługuje w sytuacji, gdy matka znalazła się pod opieką medyczną po 10. tygodniu ciąży z niezależnych przyczyn, część rodziców wciąż ma problemy z uzyskaniem tego wsparcia.

Przedstawienie zaświadczenia – wystawionego przez lekarza lub położną – potwierdzającego ten fakt jest jednym z podstawowych warunków przyznania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, czyli becikowego. Wymóg ten wynika wprost z art. 15b ust. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1952 ze zm.). W praktyce zdarza się jednak, że przyszła matka zgłasza się do lekarza później niż w 10. tygodniu ciąży, co niekoniecznie jest spowodowane niedbałością o zdrowie własne i płodu, ale np. brakiem możliwości rozpoznania ciąży na wczesnym etapie lub długim oczekiwaniem na termin wizyty w publicznej przychodni. W takich sytuacjach gminy odmawiały przyznawania becikowego, wskazując, że przepisy ustawy nie przewidują żadnych wyjątków, które pozwalałyby przyznać świadczenie, jeśli na zaświadczeniu jest wpisany późniejszy niż 10. tydzień ciąży.

Rodzice odwoływali się więc od negatywnych decyzji gmin i wojewódzkie sądy administracyjne w większości uwzględniały ich skargi, o ile niedotrzymanie warunku wymienionego w art. 15b ust. 5 nastąpiło z przyczyn niezależnych od woli i wiedzy ciężarnej. Taką samą wykładnię przepisów przedstawił TK. W wyroku z 22 listopada 2016 r. (sygn. akt SK 2/16) orzekł, że zgodne z konstytucją jest rozumienie wspomnianego przepisu w ten sposób, że becikowe należy się również wtedy, gdy matka pozostawała pod opieką medyczną później niż od 10. tygodnia ciąży, a to opóźnienie wynikało z przyczyn od niej niezależnych.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane