statystyki

Sporny charakter decyzji ZUS dotyczącej składki zerowej

autor: Paulina Szewioła14.02.2018, 07:29; Aktualizacja: 14.02.2018, 08:47
Sąd Najwyższy, który rozpoznawał zażalenie na postanowienie sądu II instancji, doszedł do wniosku, że w tym zakresie ujawniły się rozbieżności w orzecznictwie samego SN.

Sąd Najwyższy, który rozpoznawał zażalenie na postanowienie sądu II instancji, doszedł do wniosku, że w tym zakresie ujawniły się rozbieżności w orzecznictwie samego SN.źródło: ShutterStock

Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy w sprawie z odwołania od decyzji ZUS, ustalającej „zerową” podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wysokości przedmiotu zaskarżenia.

Sąd Apelacyjny w W. odrzucił skargę kasacyjną firmy od wyroku sądu II instancji, w której kwestionowana była decyzja ZUS ustalająca „zerową” podstawę wymiaru i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Powód? Zbyt niska wartość przedmiotu zaskarżenia (zaległych składek). Spółka złożyła zażalenie na to postanowienie, zarzucając naruszenie przepisów postępowania tj. art. 3982 par. 1 k.p.c. Przepis ten stanowi, że w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia. Zdaniem firmy o taki przypadek chodzi. W jej ocenie przez termin ubezpieczenie społeczne należy rozumieć również ubezpieczenie zdrowotne. W tym przypadku clou problemu jest bowiem ustalenie, czy ubezpieczeni w ramach pracy, którą świadczyli, podlegają ubezpieczeniu z tytułu zawartej ze skarżącą firmą umowy zlecenia, czy z umów o pracę podpisanych ze swoimi pracodawcami.

W niniejszej sprawie sporna jest ocena charakteru prawnego decyzji ZUS dotyczącej ustalenia „zerowej” składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane