statystyki

Sporny charakter decyzji ZUS dotyczącej składki zerowej

autor: Paulina Szewioła14.02.2018, 07:29; Aktualizacja: 14.02.2018, 08:47
Sąd Najwyższy, który rozpoznawał zażalenie na postanowienie sądu II instancji, doszedł do wniosku, że w tym zakresie ujawniły się rozbieżności w orzecznictwie samego SN.

Sąd Najwyższy, który rozpoznawał zażalenie na postanowienie sądu II instancji, doszedł do wniosku, że w tym zakresie ujawniły się rozbieżności w orzecznictwie samego SN.źródło: ShutterStock

Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy w sprawie z odwołania od decyzji ZUS, ustalającej „zerową” podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wysokości przedmiotu zaskarżenia.

Sąd Apelacyjny w W. odrzucił skargę kasacyjną firmy od wyroku sądu II instancji, w której kwestionowana była decyzja ZUS ustalająca „zerową” podstawę wymiaru i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Powód? Zbyt niska wartość przedmiotu zaskarżenia (zaległych składek). Spółka złożyła zażalenie na to postanowienie, zarzucając naruszenie przepisów postępowania tj. art. 3982 par. 1 k.p.c. Przepis ten stanowi, że w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia. Zdaniem firmy o taki przypadek chodzi. W jej ocenie przez termin ubezpieczenie społeczne należy rozumieć również ubezpieczenie zdrowotne. W tym przypadku clou problemu jest bowiem ustalenie, czy ubezpieczeni w ramach pracy, którą świadczyli, podlegają ubezpieczeniu z tytułu zawartej ze skarżącą firmą umowy zlecenia, czy z umów o pracę podpisanych ze swoimi pracodawcami.

W niniejszej sprawie sporna jest ocena charakteru prawnego decyzji ZUS dotyczącej ustalenia „zerowej” składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane