statystyki

Wątpliwe ograniczenia w opuszczaniu domu pomocy

autor: Michalina Topolewska13.02.2018, 20:00
Zgodnie z zaproponowanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przepisami obostrzenia w tej kwestii będą mogły być zastosowane jedynie na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza psychiatrę. Będzie ono wydawane na czas określony, ale nie dłuższy niż sześć miesięcy.

Zgodnie z zaproponowanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przepisami obostrzenia w tej kwestii będą mogły być zastosowane jedynie na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza psychiatrę. Będzie ono wydawane na czas określony, ale nie dłuższy niż sześć miesięcy.źródło: ShutterStock

Osoba, która na podstawie zaświadczenia lekarza psychiatry nie może samodzielnie opuszczać domu pomocy społecznej (DPS), powinna mieć możliwość odwołania się do sądu.

Tak brzmi jedna z uwag zgłoszonych przez Rządowe Centrum Legislacji (RCL) do projektu nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.). Przewiduje on m.in. wprowadzenie specjalnej procedury, która ma dać podstawę prawną do wprowadzania ograniczeń dla mieszkańców DPS w swobodnym wychodzeniu poza teren placówki (apelował o to m.in. dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich). Zgodnie z zaproponowanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przepisami obostrzenia w tej kwestii będą mogły być zastosowane jedynie na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza psychiatrę. Będzie ono wydawane na czas określony, ale nie dłuższy niż sześć miesięcy.

To rozwiązanie budzi jednak zastrzeżenia ze strony RCL, bo w jego ocenie narusza w nieuzasadniony sposób wolność osobistą zagwarantowaną w art. 41 konstytucji. Centrum legislacyjne przywołuje przy tym orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, że wprowadzanie ograniczeń w tym zakresie musi spełniać określone warunki. Wśród nich są np. przesłanki, których zaistnienie skutkuje ograniczeniem wolności osobistej, wskazanie podmiotu podejmującego decyzję w tej sprawie oraz zasad i trybu wprowadzania obostrzeń. Dlatego zdaniem RCL, jeśli resort rodziny uznaje, że ograniczenie praw mieszkańców DPS jest niezbędne, to projekt musi być uzupełniony o wymagane elementy.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane