Jak rozliczyć członka rady nadzorczej, któremu spółka zwraca koszty przejazdów

autor: Izabela Nowacka08.02.2018, 10:54; Aktualizacja: 08.02.2018, 11:32
Odwrotna tendencja jest widoczna w zakresie podatku dochodowego

Odwrotna tendencja jest widoczna w zakresie podatku dochodowegoźródło: ShutterStock

W spółce z o.o. zostali powołani członkowie rady nadzorczej. Na podstawie uchwały wspólników otrzymują wynagrodzenie w wysokości 500 zł za każde posiedzenie w miesiącu.

Oprócz tego ci z innych miejscowości, którzy dojeżdżają samochodami, mają zagwarantowany zwrot kosztów przejazdów w wysokości nieprzekraczającej kwot obliczanych z zastosowaniem urzędowej stawki za 1 km przebiegu pojazdu. Jakim ubezpieczeniom podlegają? Czy cały ich przychód podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu? Załóżmy, że członek rady nadzorczej mieszkający w Polsce w lutym uzyska wynagrodzenie w wysokości 1500 zł oraz zwrot kosztów podróży do spółki w wysokości 300,89 zł (360 km x 0,8358 zł, tj. stawka za 1 km przebiegu samochodu o pojemności powyżej 900 cm sześc.).

ODPOWIEDŹ

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. członkami rad nadzorczych wynagradzanymi z tytułu pełnienia tej funkcji. Obowiązek ten dotyczy więc:


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane