statystyki

Sąd zdecyduje, czy „Dyzma” narusza godne zachowanie

autor: Artur Radwan08.02.2018, 08:06; Aktualizacja: 08.02.2018, 11:34
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Zdaniem urzędników kara, jaką otrzymali, może doprowadzić do ograniczenia wolności słowa w całej administracjiźródło: ShutterStock

 Pracownicy zatrudnieni w urzędzie patentowym napisali w listopadzie 2016 r. dla DGP artykuł pt. „Nadchodząca demolka w przepisach patentowych”. Jak sami podkreślają, zrobili to z troski o dobro wspólne. Po publikacji wobec wszystkich zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Komisja oczyściła ich z zarzutów, poza jednym: naruszeniem wymogu „godnego zachowania się” eksperta.

Chodziło o przyrównanie eksponowanych przedstawicieli władz do bohaterów powieści o Nikodemie Dyzmie i nazwanie osób im doradzających „znachorami”. Zainteresowani postanowili odwołać się do komisji wyższej, która nie oczyściła ich całkowicie z zarzutów. Dwie osoby postanowiły więc walczyć przed sądem o całkowite oczyszczenie. Postępowanie zostało wszczęte na podstawie art. 125 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, w związku z art. 273 ust. 5 ustawy z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej.

Będzie ich reprezentować mec. Ryszard Kalisz. Jego zdaniem sprawa jest wręcz precedensowa. Powód: nie ma spraw dyscyplinarnych urzędników państwowych dotyczących ochrony dóbr osobistych. Co więcej, nie ma też rozstrzygnięć dotyczących „odpowiedzialności za słowo”. Pełnomocnik urzędników wskazuje też, że nie ma regulacji, które mówiłyby jednoznacznie, że urzędnikom w przestrzeni publicznej wolno mniej.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane