statystyki

Poradnia kadrowa z 8 lutego 2018r.

autor: Maciej Ambroziewicz08.02.2018, 11:03; Aktualizacja: 08.02.2018, 12:09

● Co trzeba zapewnić osobom pracującym na otwartej przestrzeni w okresie zimowym. Informacje o szkoleniu bhp dla pracowników oraz o wypadkach przy pracy.

● Czy w okresie zimowym, ze względu na obniżone temperatury spowodowane warunkami atmosferycznymi, na pracodawcy spoczywają jakieś szczególne obowiązki wobec pracowników zatrudnionych na otwartej przestrzeni?

Kto zatrudnia pracowników na otwartej przestrzeni w okresie zimowym, ten w związku z obniżonymi temperaturami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi powinien zapewnić im w szczególności odzież ochronną (ciepłochronną), gorące napoje oraz pomieszczenia do ogrzewania się. Pracodawca ma bowiem obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Przejawem tej powinności jest obowiązek nieodpłatnego dostarczania pracownikom przez pracodawcę środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informowanie pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami. Ponadto pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikom nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp.

Pracodawca powinien ustalić rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z powyższymi wymaganiami, jak również przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego. Dokument określający te kwestie powinien zostać skonsultowany z przedstawicielami pracowników.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane