statystyki

Poradnia kadrowa z 8 lutego 2018r.

autor: Maciej Ambroziewicz08.02.2018, 11:03; Aktualizacja: 08.02.2018, 12:09

● Co trzeba zapewnić osobom pracującym na otwartej przestrzeni w okresie zimowym. Informacje o szkoleniu bhp dla pracowników oraz o wypadkach przy pracy.

● Czy w okresie zimowym, ze względu na obniżone temperatury spowodowane warunkami atmosferycznymi, na pracodawcy spoczywają jakieś szczególne obowiązki wobec pracowników zatrudnionych na otwartej przestrzeni?

Kto zatrudnia pracowników na otwartej przestrzeni w okresie zimowym, ten w związku z obniżonymi temperaturami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi powinien zapewnić im w szczególności odzież ochronną (ciepłochronną), gorące napoje oraz pomieszczenia do ogrzewania się. Pracodawca ma bowiem obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Przejawem tej powinności jest obowiązek nieodpłatnego dostarczania pracownikom przez pracodawcę środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informowanie pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami. Ponadto pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikom nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp.

Pracodawca powinien ustalić rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z powyższymi wymaganiami, jak również przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego. Dokument określający te kwestie powinien zostać skonsultowany z przedstawicielami pracowników.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane