statystyki

Firmy zaoszczędzą na niższej składce wypadkowej

autor: Bożena Wiktorowska06.02.2018, 20:00
Najniższa stopa procentowa wynosić będzie 0,67 proc., natomiast najwyższa – 3,33 proc.

Najniższa stopa procentowa wynosić będzie 0,67 proc., natomiast najwyższa – 3,33 proc.źródło: ShutterStock

Od 1 kwietnia z powodu obniżenia wysokości składki wypadkowej zmniejszą się koszty działalności 1,98 mln firm. Ze wstępnych szacunków wynika, że tylko w pierwszym roku w kieszeniach przedsiębiorców zostanie 226 mln zł.

To efekt przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelizacji rozporządzenia z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. z 2016 r. poz. 1005).

Podstawą do jej zróżnicowania są kategorie ryzyka. Po zmianach tę samą kategorię i tę samą stopę procentową składki zachowają 32 grupy działalności gospodarczej. Wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki dotyczy zaledwie 4 grup, natomiast w przypadku 28 grup efektem zmiany kategorii ryzyka będzie obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. I tak najniższa wynosić będzie 0,67 proc, natomiast najwyższa – 3,33 proc.

Firmy prowadzące działalność gospodarczą są podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób. W nowym roku składkowym dla tych płatników stawka wypadkowa wyniesie 1,67 proc. Obecnie to 1,8 proc.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane