statystyki

Firmy zaoszczędzą na niższej składce wypadkowej

autor: Bożena Wiktorowska06.02.2018, 20:00
Najniższa stopa procentowa wynosić będzie 0,67 proc., natomiast najwyższa – 3,33 proc.

Najniższa stopa procentowa wynosić będzie 0,67 proc., natomiast najwyższa – 3,33 proc.źródło: ShutterStock

Od 1 kwietnia z powodu obniżenia wysokości składki wypadkowej zmniejszą się koszty działalności 1,98 mln firm. Ze wstępnych szacunków wynika, że tylko w pierwszym roku w kieszeniach przedsiębiorców zostanie 226 mln zł.

To efekt przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelizacji rozporządzenia z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. z 2016 r. poz. 1005).

Podstawą do jej zróżnicowania są kategorie ryzyka. Po zmianach tę samą kategorię i tę samą stopę procentową składki zachowają 32 grupy działalności gospodarczej. Wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki dotyczy zaledwie 4 grup, natomiast w przypadku 28 grup efektem zmiany kategorii ryzyka będzie obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. I tak najniższa wynosić będzie 0,67 proc, natomiast najwyższa – 3,33 proc.

Firmy prowadzące działalność gospodarczą są podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób. W nowym roku składkowym dla tych płatników stawka wypadkowa wyniesie 1,67 proc. Obecnie to 1,8 proc.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane