Odejście od zakazu konkurencji po wskazaniu terminu

autor: Anna Borysewicz03.02.2018, 08:00
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Jeżeli odstąpienie od umowy nastąpiło po jej całkowitej albo częściowej realizacji, świadczenia podlegają zwrotowi, a za zrealizowane usługi i za korzystanie z rzeczy odstępujący powinien wypłacić drugiej stronie stosowną kwotęźródło: ShutterStock

Zawarłem z jednym z podwładnych umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia na rok. Przestałem mu jednak wypłacać odszkodowanie za powstrzymywanie się od aktywności konkurencyjnej już po trzech miesiącach, ponieważ umowa pozwalała mi na odstąpienie od niej w każdym czasie bez uzasadnienia. Były pracownik wystąpił przeciwko mnie z pozwem o wypłatę odszkodowania za pozostałe dziewięć miesięcy. Czy jego żądanie jest uzasadnione?

Roszczenie byłego pracownika o zapłatę odszkodowania za powstrzymywanie się przez niego od zakazu konkurencji przez dziewięć miesięcy jest zasadne. Można bowiem zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie prawo do odstąpienia od umowy – ale tylko w ciągu oznaczonego terminu. Tak stanowi art. 395 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), który – przez odesłanie zawarte w art. 300 kodeksu pracy (dalej: k.p.) – znajduje odpowiednie zastosowanie w sprawach z zakresu prawa pracy (bo ww. unormowanie k.c. nie jest sprzeczne z zasadami k.p.).

Skoro w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu angażu pracodawca nie zakreślił terminu na skorzystanie z prawa odstąpienia od niej, to zapis ten jest nieważny jako niezgodny z art. 395 k.c. (w zw. z art. 300 k.p.). Tak też uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 2016 r., sygn. akt I PK 56/15.

Wspomniany termin może być określony w dowolny sposób, np. przez podanie konkretnej daty lub zdarzenia. Służy to ograniczeniu czasu trwania stanu niepewności co do istnienia uprawnień i obowiązków umownych stron. Po upływie zakreślonego okresu uprawnienie do skorzystania z owego odstąpienia wygasa.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane