statystyki

Mało chętnych na dotacje z programu "Opieka 75+"

autor: Michalina Topolewska01.02.2018, 07:48; Aktualizacja: 01.02.2018, 10:00
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

Niektóre gminy rezygnację z udziału w konkursie tłumaczą też tym, że nie mają zgłoszeń wskazujących na potrzebę objęcia wsparciem kolejnych seniorów lub wskazują na brak osób, które chciałyby zostać opiekunkamiźródło: ShutterStock

 485 gmin złożyło wnioski o dofinansowanie w 2018 r. realizacji usług opiekuńczych. Chcą uzyskać łącznie na ten cel ponad 12 mln zł.

Tak wynika z danych zebranych przez DGP od wojewodów, którzy przyjmowali wnioski w ramach nowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – „Opieka 75+”. Zasady konkursu przewidywały, że gminy miejskie, wiejskie i wiejsko-miejskie, które mają poniżej 20 tys. mieszkańców, mogły do 15 stycznia br. ubiegać się o dofinansowanie na zapewnianie usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla samotnych osób powyżej 75. roku życia w ich miejscu zamieszkania. Taka dotacja może wynieść do 50 proc. kosztów, przy czym może być ona wykorzystana na zwiększenie liczby godzin usług u osób korzystających już z tej formy wsparcia lub na objęcie pomocą kolejnych seniorów.

Najwięcej wniosków o dofinansowanie wpłynęło od gmin z województw: zachodniopomorskiego – 49, podkarpackiego – 47 oraz mazowieckiego – 46. Z kolei najmniej samorządów ubiegało się o środki w województwach opolskim i podlaskim, gdzie było ich odpowiednio 14 i 15. Biorąc pod uwagę, że zgodnie z danymi GUS w całej Polsce jest 2140 gmin, które mają do 20 tys. mieszkańców (stanowią one 86 proc. ogółu samorządów), widać, że program nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane