statystyki

Mało chętnych na dotacje z programu "Opieka 75+"

autor: Michalina Topolewska01.02.2018, 07:48; Aktualizacja: 01.02.2018, 10:00
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

Niektóre gminy rezygnację z udziału w konkursie tłumaczą też tym, że nie mają zgłoszeń wskazujących na potrzebę objęcia wsparciem kolejnych seniorów lub wskazują na brak osób, które chciałyby zostać opiekunkamiźródło: ShutterStock

 485 gmin złożyło wnioski o dofinansowanie w 2018 r. realizacji usług opiekuńczych. Chcą uzyskać łącznie na ten cel ponad 12 mln zł.

Tak wynika z danych zebranych przez DGP od wojewodów, którzy przyjmowali wnioski w ramach nowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – „Opieka 75+”. Zasady konkursu przewidywały, że gminy miejskie, wiejskie i wiejsko-miejskie, które mają poniżej 20 tys. mieszkańców, mogły do 15 stycznia br. ubiegać się o dofinansowanie na zapewnianie usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla samotnych osób powyżej 75. roku życia w ich miejscu zamieszkania. Taka dotacja może wynieść do 50 proc. kosztów, przy czym może być ona wykorzystana na zwiększenie liczby godzin usług u osób korzystających już z tej formy wsparcia lub na objęcie pomocą kolejnych seniorów.

Najwięcej wniosków o dofinansowanie wpłynęło od gmin z województw: zachodniopomorskiego – 49, podkarpackiego – 47 oraz mazowieckiego – 46. Z kolei najmniej samorządów ubiegało się o środki w województwach opolskim i podlaskim, gdzie było ich odpowiednio 14 i 15. Biorąc pod uwagę, że zgodnie z danymi GUS w całej Polsce jest 2140 gmin, które mają do 20 tys. mieszkańców (stanowią one 86 proc. ogółu samorządów), widać, że program nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane