Kara za prowadzenie bez zezwolenia domu opieki jest nieuchronna

autor: Marcin Nagórek16.01.2018, 08:30; Aktualizacja: 16.01.2018, 09:00
Przedsiębiorca winien możliwie szybko zaprzestać swojej działalności.

Przedsiębiorca winien możliwie szybko zaprzestać swojej działalności.źródło: ShutterStock

Po kontroli z urzędu wojewódzkiego wojewoda ukarał mnie karą pieniężną 10 tys. zł za prowadzenie bez zezwolenia placówki opiekuńczej dla osób starszych i chorych. Uważam, że niesłusznie, bo zawieram tylko umowy najmu, na które nie jest potrzebne zezwolenie, poza tym kilka osób przebywa jedynie doraźnie, a całodzienna opieka i pomoc (dowozy, posiłki itp.) jest świadczona według wskazówek lekarzy. Czy mogę się skutecznie odwołać i negocjować karę?

Istnieje, co prawda, prawna możliwość złożenia odwołania od opisywanej kary do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej (na mocy art. 131 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej; dalej: u.p.s.), ale z dużym prawdopodobieństwem nie spowoduje to zmiany decyzji wojewody.

Merytoryczne ustosunkowanie się do problemu wymaga analizy stosownych regulacji u.p.s. Zgodnie z art. 67 ust. 1 u.p.s. działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku wymaga uzyskania zezwolenia wojewody. Jego wydanie zaś obwarowane jest spełnieniem wielu wymogów określonych w ust. 2 tego artykułu.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane