statystyki

Kara za prowadzenie bez zezwolenia domu opieki jest nieuchronna

autor: Marcin Nagórek16.01.2018, 08:30; Aktualizacja: 16.01.2018, 09:00
Przedsiębiorca winien możliwie szybko zaprzestać swojej działalności.

Przedsiębiorca winien możliwie szybko zaprzestać swojej działalności.źródło: ShutterStock

Po kontroli z urzędu wojewódzkiego wojewoda ukarał mnie karą pieniężną 10 tys. zł za prowadzenie bez zezwolenia placówki opiekuńczej dla osób starszych i chorych. Uważam, że niesłusznie, bo zawieram tylko umowy najmu, na które nie jest potrzebne zezwolenie, poza tym kilka osób przebywa jedynie doraźnie, a całodzienna opieka i pomoc (dowozy, posiłki itp.) jest świadczona według wskazówek lekarzy. Czy mogę się skutecznie odwołać i negocjować karę?

Istnieje, co prawda, prawna możliwość złożenia odwołania od opisywanej kary do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej (na mocy art. 131 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej; dalej: u.p.s.), ale z dużym prawdopodobieństwem nie spowoduje to zmiany decyzji wojewody.

Merytoryczne ustosunkowanie się do problemu wymaga analizy stosownych regulacji u.p.s. Zgodnie z art. 67 ust. 1 u.p.s. działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku wymaga uzyskania zezwolenia wojewody. Jego wydanie zaś obwarowane jest spełnieniem wielu wymogów określonych w ust. 2 tego artykułu.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane