statystyki

Stypendyści sportowi będą lepiej chronieni

autor: Paulina Szewioła15.01.2018, 20:00
bieg, sport

Zgodnie z nowymi przepisami uprawnienia w tym zakresie uzyskają także Polski Komitet Olimpijski, Polski Komitet Paraolimpijski oraz, w uzasadnionych przypadkach, bezpośrednio minister sportuźródło: ShutterStock

Rozszerzenie kręgu podmiotów upoważnionych do wypłaty stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez ministra sportu i turystyki.

Do tej pory pieniądze przekazane na ten cel przez resort wypłacały tylko polskie związki sportowe. Natomiast zgodnie z nowymi przepisami uprawnienia w tym zakresie uzyskają także Polski Komitet Olimpijski, Polski Komitet Paraolimpijski oraz, w uzasadnionych przypadkach, bezpośrednio minister sportu. Zdarza się bowiem, że związki borykają się z problemami, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Chodzi na przykład o wewnętrzne konflikty w zarządach, które skutkują niedochowaniem terminów lub powodują innego rodzaju naruszenia. Rozwiązanie zaproponowane przez ministerstwo ma zapobiec sytuacji, w której beneficjenci stypendiów, ze względu na różnego rodzaju trudności organizacyjne związków sportowych, mogliby zostać pozbawieni wsparcia. Projektodawcy tłumaczą, że sportowcy zajmujący najwyższe lokaty podczas igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata lub Europy powinni mieć możliwość uzyskania stypendium sportowego niezależnie od sytuacji wewnętrznej w organizacji powołanej do i prowadzenia współzawodnictwa w danej dyscyplinie.

Jeśli chodzi o przypadki, w których minister będzie mógł wypłacać stypendia, w rozporządzeniu wskazano m.in. niezgodne z przeznaczeniem wydatkowanie środków, przestępstwa karnoskarbowe, zawieszenie bądź ustąpienie władz związku sportowego lub wewnętrzne problemy uniemożliwiające jego prawidłowe funkcjonowanie.

Autorzy projektu chcą, aby nowy akt wszedł w życie jak najszybciej, tj. następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.


Pozostało 9% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane