statystyki

Duda chce, by TK uchylił ustawę znoszącą limit składek w całości

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki15.01.2018, 07:31; Aktualizacja: 15.01.2018, 08:42
Czy kierowany przez sędzię Julię Przyłębską TK podzieli zastrzeżenia prezydenta Andrzeja Dudy?

Czy kierowany przez sędzię Julię Przyłębską TK podzieli zastrzeżenia prezydenta Andrzeja Dudy?źródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

We wniosku w sprawie zniesienia limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z którym zapoznał się DGP, Andrzej Duda krytykuje nie tylko tryb prac nad ustawą, ale przytacza też zarzuty merytoryczne. Do tej pory znany był jedynie komunikat w tej sprawie.

Zły tryb prac nad ustawą

Jak podkreśla konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski, z uzasadnienia wniosku wynika, że prezydent kwestionuje tryb prac nad ustawą w całości. – To znaczy, że wszystkie przepisy ustawy są przez prezydenta uważane za niezgodne z konstytucją – zauważa Piotrowski. Jak można przeczytać w dokumencie, wejście w życie ustawy może doprowadzić do wzmocnienia pozycji umów cywilnoprawnych, a „skutki ustawy mogą być odwrotne od zamierzonych”.

O co chodzi? Ekonomiści nazywają to arbitrażem na rynku pracy. To sytuacja, gdy ktoś zamiast pracować na etacie, zakłada działalność gospodarczą i świadczy usługi wobec firmy, w której mógłby być zatrudniony. Pracując na etacie, trzeba odprowadzać pełen ZUS (19,2 proc. podstawy wymiaru). Na działalności płaci się ryczałtem, który (łącznie z innymi składkami) wynosi niespełna 1200 zł (a nawet mniej przez pierwsze dwa lata działalności).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (13)

 • PiS ma racje --Inspektor Pracy(2018-01-15 14:34) Zgłoś naruszenie 2110

  Cały problem z POdnoszeniem wieku emerytalnego wziął się z tego, że cwaniaki na STOLCACH głownie Ci popierający PO, nie płaciły całych składek ZUS od swoich niebotycznych dochodów a potem zdając sobie sprawę, że na emeryturze dostaną z ZUSu grosze chcieli być do swoich stołków przyklejeni dożywotnio. No ale przegrali i trzeba beknąć. PiS ma całkowitą racje znosząc górny limit składek ZUSu. To Oni stworzyli nam system kapitałowy i co sobie teraz uzbierają będzie wg twórców czyli PO -właśnie rzekomo zwracane Im w formie emerytury. ZUS nic nie zaliczy co do niego nie wpłynie -więc w czym problem ,płacą to uzbierają ,nie płacili -nie uzbierają ,o ile zdążą jeszcze cokolwiek uzbierać..hahahaa, nie bijcie fałszywej piany.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Obywatel(2018-01-15 12:17) Zgłoś naruszenie 170

  Jestem przeciwny wprowadzaniu Kominowych Emerytur z ZUS. Bogaci moga wplacac dodatkowo na emeryture do PPK i III filaru emerytalnego czyli do prywatnych ubezpieczalni.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pracownik(2018-01-15 12:08) Zgłoś naruszenie 143

  Popieram Pana Prezydenta.A gdzie SOLIDARYZM SPOŁECZNY?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Realista(2018-01-15 13:09) Zgłoś naruszenie 34

  Jeden telefon z USA i sprawa zalatwiona. A my bawimy sie w jakies uchwaly, sejmy, parlamenty i inicjatywy ustawodawcze. A tak dzwonia ze za szybko zmiany w prawie, ze o 30% wzrosna koszty pracy,a my chcielismy tysiace miejsc pracy stworzyc... itd...wystarczył J E D E N T E L E F O N !!!

  Odpowiedz
 • tomek1(2019-11-23 08:54) Zgłoś naruszenie 10

  Który Duda, lewackie , niewychowane syny? Pan prezydent Duda , czy szef Solidarnosci Duda? nie obowiazuje was kultura?

  Odpowiedz
 • Inspektor(2018-01-16 07:34) Zgłoś naruszenie 00

  a Kto Ich w Propaństwowych spółkach zatrudni na te umowy cywilne --Panie Prezydencie ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Szanel 19(2018-05-09 17:47) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ma żadnej rady na umowy cywilnoprawne,umowy zlecenia itp. ? Czy brak tylko chęci? Na wiele takich przekrętów inne państwa dawno znalazły lekarstwo. Nikt o tym nie wie czy nie chce wiedzieć?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane