statystyki

Duda chce, by TK uchylił ustawę znoszącą limit składek w całości

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki15.01.2018, 07:31; Aktualizacja: 15.01.2018, 08:42
Czy kierowany przez sędzię Julię Przyłębską TK podzieli zastrzeżenia prezydenta Andrzeja Dudy?

Czy kierowany przez sędzię Julię Przyłębską TK podzieli zastrzeżenia prezydenta Andrzeja Dudy?źródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

We wniosku w sprawie zniesienia limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z którym zapoznał się DGP, Andrzej Duda krytykuje nie tylko tryb prac nad ustawą, ale przytacza też zarzuty merytoryczne. Do tej pory znany był jedynie komunikat w tej sprawie.

Zły tryb prac nad ustawą

Jak podkreśla konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski, z uzasadnienia wniosku wynika, że prezydent kwestionuje tryb prac nad ustawą w całości. – To znaczy, że wszystkie przepisy ustawy są przez prezydenta uważane za niezgodne z konstytucją – zauważa Piotrowski. Jak można przeczytać w dokumencie, wejście w życie ustawy może doprowadzić do wzmocnienia pozycji umów cywilnoprawnych, a „skutki ustawy mogą być odwrotne od zamierzonych”.

O co chodzi? Ekonomiści nazywają to arbitrażem na rynku pracy. To sytuacja, gdy ktoś zamiast pracować na etacie, zakłada działalność gospodarczą i świadczy usługi wobec firmy, w której mógłby być zatrudniony. Pracując na etacie, trzeba odprowadzać pełen ZUS (19,2 proc. podstawy wymiaru). Na działalności płaci się ryczałtem, który (łącznie z innymi składkami) wynosi niespełna 1200 zł (a nawet mniej przez pierwsze dwa lata działalności).


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (13)

 • PiS ma racje --Inspektor Pracy(2018-01-15 14:34) Zgłoś naruszenie 2110

  Cały problem z POdnoszeniem wieku emerytalnego wziął się z tego, że cwaniaki na STOLCACH głownie Ci popierający PO, nie płaciły całych składek ZUS od swoich niebotycznych dochodów a potem zdając sobie sprawę, że na emeryturze dostaną z ZUSu grosze chcieli być do swoich stołków przyklejeni dożywotnio. No ale przegrali i trzeba beknąć. PiS ma całkowitą racje znosząc górny limit składek ZUSu. To Oni stworzyli nam system kapitałowy i co sobie teraz uzbierają będzie wg twórców czyli PO -właśnie rzekomo zwracane Im w formie emerytury. ZUS nic nie zaliczy co do niego nie wpłynie -więc w czym problem ,płacą to uzbierają ,nie płacili -nie uzbierają ,o ile zdążą jeszcze cokolwiek uzbierać..hahahaa, nie bijcie fałszywej piany.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Obywatel(2018-01-15 12:17) Zgłoś naruszenie 170

  Jestem przeciwny wprowadzaniu Kominowych Emerytur z ZUS. Bogaci moga wplacac dodatkowo na emeryture do PPK i III filaru emerytalnego czyli do prywatnych ubezpieczalni.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pracownik(2018-01-15 12:08) Zgłoś naruszenie 143

  Popieram Pana Prezydenta.A gdzie SOLIDARYZM SPOŁECZNY?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Realista(2018-01-15 13:09) Zgłoś naruszenie 34

  Jeden telefon z USA i sprawa zalatwiona. A my bawimy sie w jakies uchwaly, sejmy, parlamenty i inicjatywy ustawodawcze. A tak dzwonia ze za szybko zmiany w prawie, ze o 30% wzrosna koszty pracy,a my chcielismy tysiace miejsc pracy stworzyc... itd...wystarczył J E D E N T E L E F O N !!!

  Odpowiedz
 • tomek1(2019-11-23 08:54) Zgłoś naruszenie 10

  Który Duda, lewackie , niewychowane syny? Pan prezydent Duda , czy szef Solidarnosci Duda? nie obowiazuje was kultura?

  Odpowiedz
 • Inspektor(2018-01-16 07:34) Zgłoś naruszenie 00

  a Kto Ich w Propaństwowych spółkach zatrudni na te umowy cywilne --Panie Prezydencie ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Szanel 19(2018-05-09 17:47) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ma żadnej rady na umowy cywilnoprawne,umowy zlecenia itp. ? Czy brak tylko chęci? Na wiele takich przekrętów inne państwa dawno znalazły lekarstwo. Nikt o tym nie wie czy nie chce wiedzieć?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane