statystyki

SN: Były pracownik agencji rolnej z prawem do rekompensaty

autor: Paulina Szewioła10.01.2018, 16:00
Problemem pozostaje przy tym okoliczność, czy decyzja ustawodawcy może pociągać negatywne skutki procesowe dla pracodawcy.

Problemem pozostaje przy tym okoliczność, czy decyzja ustawodawcy może pociągać negatywne skutki procesowe dla pracodawcy.źródło: ShutterStock

Rozwiązanie zatrudnienia, przekształconego z umowy o pracę w powołanie, nie wyłącza roszczenia o odszkodowanie – uznał wczoraj Sąd Najwyższy.

Do niedawna w administracji rolnej kadra kierownicza średniego szczebla była z reguły zatrudniana na podstawie umów o pracę. Takie rozwiązanie gwarantowało korpus pracowników, który nie był powiązany z zapleczem politycznym aktualnego rządu. Jednak ustawa z 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 50) wprowadziła zmiany w zasadach działalności agencji rolnych, w tym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Z dniem jej opublikowania doszło m.in. do przekształcenia z mocy prawa umownych stosunków pracy kierownictwa średniego szczebla w nawiązane na podstawie powołania. Należą one do najmniej stabilnych i wiążą się z możliwością ich rozwiązania przez pracodawcę bez podania przyczyny.

Sprawa, którą zajmował się Sąd Najwyższy, dotyczyła dyrektora departamentu baz referencyjnych, który był zatrudniony w ARiMR kilkanaście lat na czas nieokreślony. W wyniku nowelizacji jego umowa uległa z mocy prawa przekształceniu w stosunek pracy na podstawie powołania. Krótko po tym pracownik został odwołany z zajmowanego stanowiska.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

 • marysia(2018-01-12 19:39) Zgłoś naruszenie 40

  Kierownicy biur powiatowych arimr oraz dyrektorzy których odwołano z zajmowanych stanowisk w roku 2016 mogą ubiegać się o 3 miesięczną odprawę wraz z naleznymi odsetkami.W roku 2016 odwołano wszystkich kierowników biur powiatowych w całym kraju oraz dyrektorów oddziałów regionalnych. Obecnie w skali całego kraju jest już kilkanaście prawomocnych wyroków w których sądy zasadzaja należne odprawy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • autor(2018-01-12 08:19) Zgłoś naruszenie 30

  no i git

  Odpowiedz
 • jola(2018-01-13 19:17) Zgłoś naruszenie 20

  Pomimo prób polubownego załatwienia sprawy arimr odmawia wypłaty należnych odpraw. Po wyrokach sądów muszą zapłacić oprócz odpraw także należne odsetki, koszty sądowe oraz koszty zastępstwa procesowego.

  Odpowiedz
 • Maniek(2018-01-12 10:18) Zgłoś naruszenie 10

  zna ktoś sygnaturę akt?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Aniab(2018-03-05 19:52) Zgłoś naruszenie 01

  Sygnatura to nie przepisy prawa ; ja czekam na wyrok w apekacji ; sprawa moze juz ostatnia; sam mecenas arimr przyznał nieoficjalnie ze arimr wszystko przegrywa

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane