statystyki

SN: Były pracownik agencji rolnej z prawem do rekompensaty

autor: Paulina Szewioła10.01.2018, 16:00
Problemem pozostaje przy tym okoliczność, czy decyzja ustawodawcy może pociągać negatywne skutki procesowe dla pracodawcy.

Problemem pozostaje przy tym okoliczność, czy decyzja ustawodawcy może pociągać negatywne skutki procesowe dla pracodawcy.źródło: ShutterStock

Rozwiązanie zatrudnienia, przekształconego z umowy o pracę w powołanie, nie wyłącza roszczenia o odszkodowanie – uznał wczoraj Sąd Najwyższy.

Do niedawna w administracji rolnej kadra kierownicza średniego szczebla była z reguły zatrudniana na podstawie umów o pracę. Takie rozwiązanie gwarantowało korpus pracowników, który nie był powiązany z zapleczem politycznym aktualnego rządu. Jednak ustawa z 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 50) wprowadziła zmiany w zasadach działalności agencji rolnych, w tym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Z dniem jej opublikowania doszło m.in. do przekształcenia z mocy prawa umownych stosunków pracy kierownictwa średniego szczebla w nawiązane na podstawie powołania. Należą one do najmniej stabilnych i wiążą się z możliwością ich rozwiązania przez pracodawcę bez podania przyczyny.

Sprawa, którą zajmował się Sąd Najwyższy, dotyczyła dyrektora departamentu baz referencyjnych, który był zatrudniony w ARiMR kilkanaście lat na czas nieokreślony. W wyniku nowelizacji jego umowa uległa z mocy prawa przekształceniu w stosunek pracy na podstawie powołania. Krótko po tym pracownik został odwołany z zajmowanego stanowiska.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

 • marysia(2018-01-12 19:39) Zgłoś naruszenie 40

  Kierownicy biur powiatowych arimr oraz dyrektorzy których odwołano z zajmowanych stanowisk w roku 2016 mogą ubiegać się o 3 miesięczną odprawę wraz z naleznymi odsetkami.W roku 2016 odwołano wszystkich kierowników biur powiatowych w całym kraju oraz dyrektorów oddziałów regionalnych. Obecnie w skali całego kraju jest już kilkanaście prawomocnych wyroków w których sądy zasadzaja należne odprawy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • autor(2018-01-12 08:19) Zgłoś naruszenie 30

  no i git

  Odpowiedz
 • jola(2018-01-13 19:17) Zgłoś naruszenie 20

  Pomimo prób polubownego załatwienia sprawy arimr odmawia wypłaty należnych odpraw. Po wyrokach sądów muszą zapłacić oprócz odpraw także należne odsetki, koszty sądowe oraz koszty zastępstwa procesowego.

  Odpowiedz
 • Maniek(2018-01-12 10:18) Zgłoś naruszenie 10

  zna ktoś sygnaturę akt?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Aniab(2018-03-05 19:52) Zgłoś naruszenie 01

  Sygnatura to nie przepisy prawa ; ja czekam na wyrok w apekacji ; sprawa moze juz ostatnia; sam mecenas arimr przyznał nieoficjalnie ze arimr wszystko przegrywa

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane