statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z dnia 11 stycznia 2018 roku

autor: Marcin Nagórek, Joanna Śliwińska11.01.2018, 09:20; Aktualizacja: 11.01.2018, 09:39
podatki, pieniądze

Poradnia ubezpieczeniowa z dnia 11 stycznia 2018 rokuźródło: ShutterStock

Dlaczego uchybienie terminu do złożenia skargi nie przekreśla szans płatnika na umorzenie składek?

● Złożyłem skargę na decyzję ZUS w sprawie odmowy umorzenia składek. Sąd ją odrzucił, bo rzekomo naruszyłem termin 30 dni na wniesienie. Nie jestem prawnikiem, nie wiedziałem, jak się oblicza taki termin, nie liczyłem więc dni niepracujących (niedziel). Jak to mogę jeszcze naprawić?

Przede wszystkim trzeba się odwołać do przepisów prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zwłaszcza do art. 53 par. 1, gdzie wskazano, że skargę wnosi się w terminie 30 dni od doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. W orzecznictwie sądowym podkreśla się, że termin ten ma charakter terminu prekluzyjnego, co oznacza, iż sąd administracyjny uwzględnia jego upływ z urzędu i z tej przyczyny, w razie jego przekroczenia, odrzuca wniesioną skargę na podstawie art. 58 par. 1 pkt 2 tej ustawy. Z tego ostatniego przepisu wynika zaś, że sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Sąd ma obowiązek skargę odrzucić bez badania przyczyny naruszenia terminu (por. np. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 sierpnia 2011 r., sygn. akt II GSK 1514/11).

Nie ulega przy tym wątpliwości, że sposób obliczania terminu przedstawiony przez skarżącego jest nieprawidłowy. Tego typu błędy się jednak zdarzają, zaś Naczelny Sądu Administracyjny w postanowieniu z 14 października 2016 r. (sygn. akt II GZ 1029/16) podkreślił, że 30-dniowy termin obejmuje wszystkie kolejne dni, bez wyłączenia sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy. Dni wolne mają o tyle znaczenie, że przedłużają termin, jeżeli przypadają na jego koniec, a nie w jego trakcie, o czym wprost stanowi art. 83 par. 2 p.p.s.a. Przedsiębiorca nie może więc raczej liczyć na to, że jego skarga zostanie przyjęta do rozpoznania.

Nie oznacza to jednak, że zamknął sobie drogę do umorzenia składek. Żaden przepis nie zabrania bowiem występowania z wnioskiem o umorzenie po raz kolejny. Taka teza znajduje też potwierdzenie w orzecznictwie. Przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 17 maja 2016 r. (sygn. akt I SA/Gl 736/15) stwierdził, że skarżący może w każdym czasie, a szczególnie w razie niekorzystnej zmiany swojej sytuacji materialnej czy osobistej, ponawiać wniosek o umorzenie zaległości.

Podsumowując, można stwierdzić, że nie ma uzasadnionych podstaw do zaskarżania postanowienia sądu administracyjnego do NSA. Przedsiębiorca może jednak złożyć kolejny wniosek o umorzenie zaległości składkowych, kierując go wprost do ZUS.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane