Coraz większą popularnością cieszą się usługi konsultantów ślubnych. Jeszcze kilka lat temu zawód konsultanta ślubnego był w Polsce zupełnie nieznany. Dziś branża ta dynamicznie się rozwija.
Konsultantem może zostać niemal każdy: tu bardziej niż konkretne wykształcenie liczą się bowiem predyspozycje do wykonywania tego zawodu.
- Trzeba być dobrze zorganizowanym, komunikatywnym oraz zdyscyplinowanym. Przydaje się też umiejętność wczuwania w potrzeby klientów - wymienia Anna Piwońska, konsultantka ślubna z warszawskiej firmy Perfect Day.
Agata Mijas z kieleckiej Kastorii dodaje, że przydatne są też kursy i szkolenia organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych. Koszt takiego kursu to wydatek ok. 900 zł.

Nietypowe zlecenia

Konsultant ślubny zajmuje się kompleksową organizacją ślubu i przyjęcia weselnego, łącznie z wyborem sukni, znalezieniem sali weselnej i zespołu muzycznego. Wszystko zależy to od tego, czego życzy sobie zleceniodawca.
- Miałam takie przypadki, że narzeczeni zgłaszali się tylko z ogólnym zarysem, jak ma wyglądać ich ślub, a ja miałam ich marzenia spełnić - mówi Agata Mijas.
Z kolei Anna Piwońska najbardziej zapamiętała przygotowanie wesela polsko-hinduskiego, podczas którego typowo hinduskie obrzędy, takie jak malowanie henną rąk przeplatały się z folkowymi tańcami polskimi.
Konsultant ślubny musi być przygotowany na pracę w dużym stresie, bez sztywnych godzin pracy, czekają go też częste wyjazdy i pobyty poza domem. Często w weekendy.

Wesele najwcześniej za rok

Na zorganizowanie dobrego wesela potrzeba od siedmiu miesięcy do roku. Bywają też terminy krótsze, wszystko zależy od kontaktów konsultanta z podwykonawcami usług.
Anna Pietruszka z Ślubnej Pracowni w Gdańsku przyznaje, że najkrótszy czas, w którym organizowała wesele, wynosił miesiąc.
- Najgorętszy czas pracy przypada na sezon od kwietnia do października, kiedy w ciągu miesiąca konsultant może przygotowywać nawet osiem wesel - uprzedza konsultantka.

Wysokość wynagrodzenia

Wynagrodzenie konsultanta ślubnego może mieć formę prowizji od budżetu weselnego. Wynosi ona od 10 do 30 proc. weselnych wydatków. Innym sposobem wynagrodzenia jest konkretna suma za pakiet usług realizowanych przez konsultanta ślubnego. W obydwu przypadkach, w zależności od tego, jaką kwotę narzeczeni są gotowi wyłożyć na organizację ślubu lub jaki jest zakres pracy konsultanta, może on zarobić od 5 do 11 tys. zł brutto za jedno wesele. Część firm pobiera dodatkową opłatę za pracę konsultanta w dniu ślubu i przyjęcia weselnego. Wtedy stawka wynosi od 35 zł w górę za każdą godzinę pracy.

Nowy samorząd

Od października 2007 r. działa Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych, które zrzesza obecnie 23 firmy. Aby zostać jego członkiem, trzeba mieć na swoim koncie nie mniej niż 20 zorganizowanych i udokumentowanych przyjęć weselnych.