Nowy wniosek o kartę dla wielodzietnych już gotowy

autor: Michalina Topolewska08.01.2018, 07:47; Aktualizacja: 08.01.2018, 09:11
Wniosek pozwalający uzyskać mKDR można też złożyć elektronicznie na portalu Emp@tia, gdzie zamieszczony jest dostosowany do tego przez MRPiPS formularz.

Wniosek pozwalający uzyskać mKDR można też złożyć elektronicznie na portalu Emp@tia, gdzie zamieszczony jest dostosowany do tego przez MRPiPS formularz.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało wzór wniosku, który umożliwi uzyskanie Karty Dużej Rodziny (KDR) w formie aplikacji na smartfona.

Do tej pory członkowie rodziny wielodzietnej mogli korzystać z ulg i zniżek oferowanych przez publiczne instytucje oraz prywatne firmy na podstawie plastikowego dokumentu. Teraz będą mogli to robić za pośrednictwem aplikacji mKDR (działającej w systemach Android oraz iOS). Jednak, aby otrzymać potrzebne do jej pobrania login i hasło, należy najpierw złożyć wniosek o przyznanie elektronicznej karty. Wprawdzie od 1 sierpnia zeszłego roku jego wzoru nie określają już przepisy rozporządzenia, ale resort rodziny opracował przykładowy formularz, który może być wykorzystywany przez samorządy. Teraz został on dostosowany do zmienionych przepisów. W jego drugiej części znalazły się nowe rubryki, które należy zaznaczyć w zależności od tego, czy osoba posiada już kartę tradycyjną i chce tylko elektroniczną, czy wnioskuje o obydwie formy. Dodatkowo resort przygotował wzór informacji, którą należy wypełnić, jeśli rodzic lub jego małżonek będzie chciał wyświetlać na swoim smarfonie karty innych członków rodziny.

Jednocześnie w objaśnieniach do nowego wniosku ministerstwo informuje, że przyznanie drugiej formy karty wiąże się tylko z weryfikacją, czy osoba posiada ważny plastikowy dokument i ewentualnie wymaga podania adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu komórkowego (jeśli wcześnie nie były podane). Natomiast nie ma potrzeby wypełniania wszystkich pozostałych danych czy ponownego składania tych samych oświadczeń, np. o planowanym zakończeniu przez dziecko nauki w szkole lub w szkole wyższej, bo te dane są już w dyspozycji samorządu.


Pozostało 8% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane