Zniesienie limitu podstawy składek to straty i dla pracownika, i dla pracodawcy

autor: Izabela Nowacka04.01.2018, 09:31; Aktualizacja: 04.01.2018, 10:01
Zniesienie limitu podstawy składek to straty i dla pracownika, i dla pracodawcy

Zniesienie limitu podstawy składek to straty i dla pracownika, i dla pracodawcyźródło: ShutterStock

Propozycja wprowadzenia tych zmian już w 2018 r. wywołała gwałtowny sprzeciw. Oznaczałoby to nie tylko niższe pensje dla dobrze zarabiających, lecz także wyższe wydatki dla firm. Senat zdecydował o wydłużeniu vacatio legis do 2019 r.

ODPOWIEDŹ

Na podpis prezydenta oczekuje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która znosi górną granicę rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych, ale będzie ona obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2019 r. Data wejścia w życie została bowiem w ostatniej chwili zmieniona po protestach przedsiębiorców, którzy domagali się przede wszystkim wycofania nowelizacji, a chociażby wydłużenia vacatio legis. Dzięki temu mogą zaplanować wydatki na 2019 r., bo na zmianę budżetu na 2018 r. było już za późno. Dziś pokazujemy, jak zmieniłyby się wydatki firm i przychody pracowników, gdyby zgodnie z pierwotną propozycją limit został zniesiony już w 2018 r.

Jak jest obecnie

Przypomnijmy, że roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób będących m.in. pracownikami czy zleceniobiorcami w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej (art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych; dalej ustawa systemowa). Limit 30-krotności w 2018 r. wynosi 133 290 zł.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane